
Съветите са на д-р Василка Юрукова, специалист по вътрешни болести, хомеопатия и Шуслерова терапия пред Хомеопатията днес.
Екранната зависимост е една от най-наболелите теми в съвременното общество. Как да познаем, че проблемите, което се появяват при нашето дете се дължат на това, че то прекарва много време в интернет?
Екранната зависимост е болест, която вече е включена в Международната класация на заболяванията на Световната здравна организация. Тя се среща при все повече хора и се възприема като болестно състояние, когато е толкова сериозна, че продължава над 12 месеца и затруднява човека/ детето в неговата лична, семейна, социална, образователна или работна среда.
При подрастващите екранната зависимост е сериозен проблем. Проучване, направено още през 2015 г., сочи, че 12 на сто от тийнейджърите, които играят видеоигри в САЩ, са патологични геймъри. Обичайно разпознаваме, че детето има проблем, когато то прекарва всяка свободна минута с телефона или друга електроника. Проблемите с пристрастяването са свързани не само с концентрацията, паметта, нарушения сън, но се появяват и други.Напр. затлъстяване, свързано с обездвижването, появяват се проблеми със зрението, болки в гърба. Гръбначното изкривявяне също се дължи на дългото време, прекарано пред компютъра.
Какво може да променим като родители?
Вечер много тийнейджъри стават хиперактивни, стоят до късно.
В нашето тяло всичко се ръководи от хормоните. Електронната зависимост оказва влияние именно върху тях.
С д-р Юрукова ще поговорим още за връзката между мобилните устройства и лошата концентрация в училище, забравянето и летаргията, нарушенията на съня; хиперактивност и функциониране на мозъка; с какви природни средства може да се противодейства; ролята на родителите и полезни съвети за тях. Детето е без енергия, постоянно уморено през деня, ако стои повече от 2 часа пред синия екран. Причината е, че започва да намалява мелатонина, а вечер той се активира и затова детето не може да заспи. Същевременно се увеличават много нивата на стреса- на кортизола. Децата гледат и много филми, свързани с екшън, с насилие и пр. Мозъкът обаче не може да разграничи кога едно действие се случва наистина и кога е във филм, или видеоигра.
И тялото реагира, сякаш е в опасност- с отделяне на адреналин и кортизол, излъчван от мозъка и надбъбреците. Наблюдава се и силно намаляване на една важна аминокиселина, която е необходима, за да бъдем спокойни и да спим добре. Затова през деня те са отпаднали и уморени, а вечер- свръактивни. Затова е добре през деня детето да се опита да изразходи голяма част от енергията си напр. чрез спорт. Помагат много и общи екскурзии през почивните дни, когато детето не е залепено отново за екрана.
Трябва да прекарваме повече време с децата си и да даваме собствен пример. Не трябва да забравяме, че детето ни имитира. Не може да забраняме нещо на децата си и да казваме: „Спри да си гледаш телефона постоянно“ или“ Спри да стоиш пред компютъра непрекъснато“ , а ние, като родители да го правим постоянно.
Важно е също да намерим някакво хоби на детето и да го убедим, че то може да се забавлява и по по-различен начин.
Вечер не трябва да се гледат филми с насилие и дълго да се остава пред синия екран. Поне 1 час преди лягане да се затворят всички електронни устройства, за да спре напрягането на мозъка.
Вечер най-добре е да прекарвате повече време с детето си и така да му покажете, че то е най-важното за вас.
Не оставяйте компютър или лаптоп на детето в стаята в която спи, за да можете някак да контролирате нещата, а също и да изключвате интернета през нощта. При по-малките деца също може да се вземе и телефона да не е при него, за да не злоупотребява детето със синия екран.
Каква е ролята на хомеопата в тази ситуация?
Хората са склонни да търсят съдействие от психолози и друг тип специалист при такава ситуация.
Лекарят-хомеопат може да помогне много по-бързо, отколкото психолога. С хомеопатичните продукти може да се намалят тревожността, гнева при децата, а също и при главоболие, което се появява при тийнейджърите, които са зависими от екранните устройства. С хомеопатия може да се увеличи енергията, да се повиши настроението у младия човек.
Още полезни съвети:
1. Добре е да се дават още цинк, омега-3, витамин В, магнезий, витамин Д в дози, съобразени с възрастта на детето.
2. Всичко е въпрос на баланс, трябва да има екипна работа. При разногласия в семейството или при разведени родители, този процес на ограничаване екранната зависимост става по-труден.
3. Редуване на спорт и учене, активна почивка /не просто лежане на дивана пак с телефон в ръка/.
4. Много родители правят грешка, за да има детето повече за учене- при матура, кандидатстване, го спират от спорт. Тогава се получава едно „прегаряне“ и вместо то да даде най-доброто от себе се на изпитите, тестове, се получава обратния резултат. Лекарят-хомеопат може да окаже подкрепа в тези ситуации и ако детето е тревожно, не може да спи заради предстоящи тестове и изпити.