
Той е бащата на болничната архитектура в България. Член е на Американския съюз на архитектите. Дъщеря му продължава занаята, но в Чикаго. Архитект Кирил Дойчев стана на 100 години и празнува също в Чикаго. И ги отпразнува на върха на една от емблематичните сгради на Чикаго – Willis tower, пише BG Voice, цитиран от БТА.
Кирил Дойчев е роден през 1923 година в София. По времето на Втората световна война младият човек живее и учи в германския град Дрезден.
Пред 1944 г. се връща в България. Две години по-късно започва първата си работа като архитект в София.
„Аз получих едно развитие, много бързо като зрял архитект“, казва той за първите си години. Късметът го изпраща в екипа, който прави болници. „Аз не ги избрах, течението ме въвлече в болници“, допълва Дойчев. И те стават неговата запазена марка.
Архитект Дойчев проектира първата модерна болница – тази в Бургас. После следват още много в цялата страна. Казва, че вижда сградите като жив човешки организъм.
„Аз винаги свързвам функцията с архитектурата, с физическото изражение. Моята цел беше да разработя такива функционални единици като клинична лаборатория, рентгенова диагностика, вътрешно отделение, хирургическо отделение, да ги направя нещо като примери, които другите архитекти да ги сглобяват като проектират болница“, споделя архитектурното си верую Дойчев.
Той пътува смело след края на войната през 60-те години в Китай и Виетнам и прави проучване на терени за военни болници. През 70-те и 80-те години Кирил Дойчев е активен участник в работни международни групи в областта на здравното проектиране и консултира реконструкцията на университетския комплекс и нов хирургически блок на Шарите в Берлин, за което получава медал от правителството на Германия.
Той е един от пионерите, който слага началото на нова, модерна болнична архитектура в България, в стила на рационализма на Баухаус.
Някои от проектите му обаче остават незавършени – 30 години по-късно - като например болницата в Ямбол.
„Любимият ми проект е в Центърът по хигиена в София, който към себе си има клиника по професионални заболявания с 250 легла. Той е един проект, финансиран от Световната здравна организация и ЮНЕСКО и с който бях приет за член на Американския съюз на архитектите“, казва арх. Дойчев.