Зъбното здраве не е невъзможен идеал в наши дни. В леки случаи и профилактично народната медицина е първото средство към което да посегнем. В по-тежките форми трябва да се доверим на класическата медицина, тъй като проблеми в устната кухина като лош дъх, кървящи и възпалени венци, афти и пр., могат да са свързани с хронични заболявания, и тогава билките могат да бъдат само допълнение към терапията. Тогава чай, отвари, гаргари трябва да се редуват с много по-мощни продукти на билкова основа като капсули, тинктури, спрей за уста, таблетки, дражета и др., посочва специализираното издание Gesünder Leben.
1. Мирта
Тя е едно от най-обичаните растения заради дезинфекциращите, противовъзпалителни, облекчаващи свойства, заедно с
етеричното масло от мирта. Миртата е известна с своя антибактериален ефект не само срещу вируси, но бактерии и гъбички. Препоръчва се в комбинация още с тинктура от бутурак, познат още като планински очиболец (Potentilla erecta).
Препоръчва се при афти, сухота в устата, соор в устата, възпаления на устната лигавица и венците.
2. Градински чай (салвия)
Салвията увеличава съпротивителните сили на организма. Билката има противовъзпалителен, антимикробен, дезинфекциращ, антисептичен , успокояващ ефект.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица и венците, зъбна болка, афти /крем срещу херпеси, а също и в комбинация с ревен/.
3. Лайка
Едно иранско проучване препоръчва
лайката да се прилага в комбинация с
мента срещу соор в устата /вид гъбична инфекция/. Добре е още при запарки, отвари, чай билката винаги да е покрита заради летливите вещества, които съдържа. Полезните й свойства се дължат на етерични масла, флавоноиди и кумарин.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица, афти, зъбна болка и лош дъх.
4. Ратания
Фирмите използват червено-кафявият корен на билката и за приготвяне на паста за зъби. Растението притежава успокояващо действие, което стяга венците и ги заздравява.
В народната медицина пък приготвят тинктури със стягащ ефект. Те се прилагат при възпаление на венците, устата и гърлото, при стоматит и фарингит, обикновено като гаргара. Може да се комбинира с мирта.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица и венците, афти, зъбна болка и лош дъх .
5. Невен
За да се успокоят чувствителни венци се препоръчва сок от
невен или
тинктура, което действа и почистващо средство за зъбите. Ако ползвате тинктура, то не забравяйте да разредите разтвора с вода в посоченото съотношение. После не гълтайте разтвора, защото е пълен с микроби. Гарга може да се прави и с
чай от невен, но не необходимо да е малко по-силен.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица и венците, афти, зъбна болка и лош дъх.
6. Планински очиболец
Билката притежава дъбилни вещества, които действат противомикробно, антиоксидантно и др. Именно противовъзпалителното, запичащо, кръвоспиращо и антидиарично действие – като силен естествен антибиотик без странично действие, я прави популярна през вековете.
Препоръчва се при упорити възпаления на устната лигавица и венците.
7. Лечебна ружа
Лечебното й приложение е почти всеобхватно - действа кръвоспиращо, противовъзпалително, диуретично, тонизирщо, при бронхит, настинка и кашлица.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица.
8. Масло от чаено дърво
Етеричното масло от чаено дърво, което расте в Австралия има запазено място при проблеми със зъби, венци и устна кухина. Винаги трябва да се разрежда с малко вода преди употреба.
Препоръчва се при херпеси, соор в устата, възпаления на венците и кървене на венците.
9. Исландски лишей
Билката, подобно на ратанията образува защитен слой върху венците и лигавицата, който действа облекчаващо и подпомага оздравителния процес. Освен това
исландският лишей стимулира имунната система.
Препоръчва се при възпаления на устната лигавица и венците.
10. Маточина
Билката е първи избор при появата на херпес или усещане, че се появи. Фармацевтите препоръчват той да се атакува с крем от
маточина и маточина на капсули. Ударните дози се очаква да повлият благоприятно на оздравяването.
Препоръчва се при херпеси и възпаления на устната лигавица.
11. Карамфил
Билката притежава мощно антиоксидантно действие. Много полезно е и
етеричното масло от карамфил, особено при проблеми с устната кухина и венците. Препоръчва се при тези оплаквания подправката направо да се сдъвче в устатата.
Препоръчва се при афти, възпаления на устната лигавица, зъбни болки.