.jpg)
Да припомним, че според националния рамков договор за 2018 г., лечебните заведения могат да приемат пациенти, съобразно общия капацитет на лечебното заведение и конкретния брой легла във всяко отделение. На практика това изискване, при желание болниците, можеше лесно да бъде нарушено поради липсата на ефикасен регулаторен механизъм. Така например, ако някои клиники в него са празни, а други заети, медиците можеха да плануват пациенти на база на свободните си легла от другите отделения.
Смята се, че с въвеждането на е-системата тази възможност ще бъде преустановена напълно. Това ще стане чрез нова функционалност за контрол на приема на пациенти по клинични пътеки и процедури. С нея ще бъдат актуализирани форматите на електронните отчетни документи (XML файлове) за електронно подаване на извършената дейност. Освен това ще се интегрира сегашната система на касата със система HOSP_CPW, в която е въведена информация за капацитет на лечебното заведение, разписан като брой и вид болнични легла.
Предстои да бъде разработен и набор контролни мероприятия (формални проверки) за постъпилите пациенти спрямо наличните легла по отделения и автоматична забрана за приемане на болни при пълната им заетост. Новите функционалности ще бъдат напълно съвместими с вече създадената система, с нейната архитектура и със средата, в която се експлоатира тя – хардуер и софтуер, обясняват от касата. Очаква се новият инструмент за контрол да е пуснат в действие за началото на следващата година, тъй като технологичното време за разработката и внедряването му е 1.7 месеца. След това обаче ще има и срок за наблюдение на работата на новия продукт и оправяне на дефектите, ако има такива, добавят от касата.