
Консумирайте разнообразна и пълноценна храна. Всеки ден изяждайте поне по някоя от следните храни:
- Пълнозърнести продукти
- Плодове и зеленчуци
- Мляко и млечни продукти
- Яйца, месо, риба и растителните им аналози- бобови и ядкови продукти
- Добавени растителни мазнини и захари, а най-добре мед
- Вода и течности
Съвет №2
Хранете се 5 пъти дневно. Рядкото приемане на храна води до прегладняване. Отделяйте специално внимание през деня за храненето. Яжте бавно, дъвчете повече, в приятна атмосфера и с удоволствие, за да улесните храносмилането.
Съвет №3
Предпочитайте пълнозърнестите продукти като важен източник на енергия, витамини, минерали и фибри.
Съвет №4
Всеки ден хапвайте поне по 400 гр. разнообразни плодове и зеленчуци, за предпочитане -сурови.
Съвет №5
Изяждайте дневно поне по 200 милиграма кисело мляко и 50 гр. сирене - по възможност нискомаслено и обезмаслено. Това осигурява необходимия за организма прием на биоусвоим калций и витамин В2, както и пълноценни протеини.
Съвет №6
Използвайте за готвене само постни червени меса и птиче месо без кожа заради по-малкото мазнини и холестерол, което дава на организма желязо и протеини.
Съвет №7
Ограничете яденето на меки салами, готова кайма и др., тъй като са източник на голямо количество животинска мазнина и холестерол.
Съвет №8
Консумирайте поне веднъж седмично риба и бобови храни, защото освен протеини снабдявате организма си с омега 3-мастни киселини, а бобовите храни доставят и фибри.
Съвет №9
Ограничете приема на мазнини, особено с животински произход. При гответе използвайте растително олио. Подходящи са зехтинът, слънчогледовото, рапичното, соевото, царевичното, оризовото олио, както и маслото от гроздови семки.
Съвет №10
Избягвайте захарта, захарина и сладкарските изделия, както и т.нар.fast food и junk food. Заменете ги с плодови, млечно-кисели десерти,приготвени от пълнозърнести плодове.
Съвет №11
Избягвайте газираните напитки, които съдържат захар . Заменете ги с плодови,зеленчукови, млечни напитки, с нискоминерализирани и трапезни води, със зелени и черни чайове.
Съвет №12
Намалете употребата на готварска сол и консумацията на солени храни. Заменете обикновената готварска сол с калиева. Калиевата сол стимулира работата на сърцето и бъбречната функция и не повишава кръвното налягане. Когато обаче се консумира в по-голямо количество- над 6-8 грама на ден, и калиевата сол може да причини нежелани ефекти върху сърдечната дейност.
Съвет №13
Движете се активно всеки ден. Редовната работа на мускулите подобрява самочувствието, работоспособността и съня, намалява стреса и риска от затлъстяване и остеопороза, стимулира функциите на всички органи и системи.
Съвет №14
Приготвяйте храната по възможно най-щадящ начин – чрез задушаване, варене, печене. Така ще намалите калорийния й заряд и загубите на хранителни вещества, ще минимизирате риска от появата на стомашно-чревни проблеми.
Съвет №15
Съхранявайте храната по начин, който я прави безопасна за консумация. Опаковайте различните продукти разделно в хладилника като следите да не изтече срокът им на годност.
прочети още Диетоложката проф. Донка Байкова с първа книга
прочети още Необходимите и полезни хранителни продукти според лечителя Петър Димков
прочети още Десет правила за здравословно хранене