 |
|
В последните години се наблюдава сериозен растеж на хората, които страдат от запек. Това се дължи на спада на физическата активност и увеличение на консумацията на различни не-натурални съставки. Въпреки това, запекът може да бъде симптом на заболяване, центъра на който е локализиран в храносмилателната система. Поради това лечението на запека трябва да започва с преглед при специалист, който да определи причината и да предпише подходящо лечение.
Запекът, в крайна сметка, е следствие от увеличаване на времето, необходимо за преминаване на храната в стомашно-чревния тракт. В резултат на това изхождането става по-малко от три пъти седмично, което дава медицинска причина да се говори за проблеми с червата.
Каква трябва да е диетата при запек?
На първо място диетата трябва да е насочена към подобряването на перисталтиката и контракциите на храносмилателния кана, което ще ускори преминаването на хумус в червата.
Много полезни са овесените ядки, бадемите, фъстъците, граха и др. Общото съдържание на мазнини в дневния хранителен режим не трябва да бъде по-малко от 30 гр.
Медът е незаменимо биологично лечебно средство при борба със запека.
Пчелният прашец също оказва добър лечебен ефект върху нормализирането на чревната функция.
В ежедневното меню трябва да се застъпват повече мазнини и концентрирани въглехидрати (сладка, конфитюри, мед и др.), както и фермрнтирали напитки.
Целесъобразно е приемането на по-големи количества течности - до 1,5 л дневно.
Сутрин на гладно се препоръчват студени - при атоничен запек - сладки напитки, пресни зеленчукови сокове (от картофи, зеле), отвара от сини сливи, кайсии, вода с мед или сладко от рози, зеленчукови и плодови салати и др.
Желателно е преди сън да се приемат леко ферментирали напитки, като боза, айран и др. При някои болни се получава добър ефект и от студено подсладено прясно мляко, от храни, подсладени със сорбит.