![]() |
|
|
Характеризира се с:
1. Енергиен баланс.
Теория на Балансираното Хранене
1. Основните хранителни вещества внасят енергия в организма в определена пропорция. Нормално белтъците трябва да доставят около 12% от енергията на храната, мазнините - 30%, а въглехидратите - 58%.
2. Основните хранителни вещества трябва да имат определени тегловни съотношения. Нормално количествените отношения между белтъците, мазнините и въглехидратите трябва да са около 1:1:5.
3. Благоприятен баланс между аминокиселините се получава, когато 50% от белтъците са от животински и 50% са от растителен произход.
4. За да се осигури благоприятно съотношение между мастните киселини, около 28% от мазнините трябва да са растителни, а 72% - животински.
5. За да се избегнат отрицателните ефекти от въглехидратите, прибавяната захар към храната не бива да бъде повече от 10 E% от общия енергиен прием.
2. Балансирано приемане на хранителни вещества - осигурява се чрез приемане на разнообразни хранителни продукти и от 7-те групи хранителни продукти, които трябва да бъдат в научнообосновани съотношения.
За съставяне на пълноценно меню е необходимо да се използва разнообразна храна и от седемте групи.
Съотношенията на хранителните вещества, изисквани от теорията за балансирано хранене, се осигуряват чрез съответни комбинации от хранителни продукти. Отделните хранителни продукти имат сложен състав и неповторима индивидуалност.
Продуктите могат да се разделят на 7 групи:
1. Мляко и млечни продукти
2. Месо, риба и яйца
3. Хляб, тестени изделия и захар
4. Варива и ядкови плодове
5. Мазнини
6. Зеленчуци
7. Плодове и плодови сокове
Първите две групи осигуряват белтъци с висока биологична стойност. При това млякото повишава pH на кръвта, а месото, рибата и яйцата понижават pH. В продуктите от първата група се съдържат калций и фосфор, а във втората предимно фосфор. Употребата и на двете групи храни благоприятства поддържането на равновесие при обмяната на веществата.
Хранителните продукти от третата група са преди всичко източници на енергия и се различават твърде много по биологичната си характеристика. Хлябът и хлебните изделия са източници на белтъци ( 7g на 100g хляб), витамини от групата В, минерални вещества, влакнини и др. Захарта и захарните изделия носят само енергия.
Мазнините са източници на енергия и съдържат незаменими хранителни вещества.
Зеленчуците и плодовете са източници на въглехидрати, минерални вещества и витамини, на влакнини и на много биологичноактивни вещества.
Особено място сред продуктите заемат подправките, които са преди всичко източници на вещества с огранолептични ефекти.
3. Научнообосновани ритми на приемане на храната.
Начинът, по който се разпределя и се приема храната през денонощието, се нарича режим на хранене. В хранителния режим се включват броят на приеманията на храна, разпределението на храната по количество и по състав за всяко хранене, часовете на хранене и интервалите между приемането на храната.
По правило:
Храната трябва да се приема в неголямо количество, но по-често.
Между отделните приеми не трябва да се чувства глад, а след нахранването следва да има ситост, без тежест в стомаха.
Като се изключи времето за сън, интервалите трябва да бъдат от 3 до 6 часа. По-дългите или по-къси интервали са неблагоприятни за организма.
Най-благоприятно за организма е четирикратното хранене. Трикратното хранене е по-неблагоприятно, но приемливо.