
Трета сливица? Да я махнем веднага, решават повечето родители. И са убедени, че без нея децата им ще спрат да боледуват. Това обаче невинаги е така. Докторите съветват родителите да не бързат да я режат. Защото е важна бариера срещу микробите. Към операция се пристъпва само при доказан проблем, категорични са лекарите.
Трета сливица се наричат израстъците на лимфоидна тъкан зад мекото небце, където носните канали се свързват с гърлото. Когато се уголемят силно, те могат да предизвикат запушване, хъркане и дишане през устата. Третата сливица може да попречи и на свободното отделяне на секрет от носа. Така става причина за продължителни и тежки настинки Понякога е толкова голяма, че възпрепятства дишането на детето по време на сън. В такива случаи УНГ специалистите препоръчват отстраняването й. Възможно е третата сливица да блокира и евстахиевите тръби и да предизвика хронични ушни инфекции. Обикновено те се лекуват успешно с антибиотици. Но при хроничните инфекции се налага отстраняване на сливиците.
"Разумно е до 3-годишна възраст да не се маха третата сливица, освен ако не е изключително наложително", обяснява д-р Димитър Кехайов, УНГ специалист в болница "Лозенец". Той уточнява, че при нужда манипулацията се прави между 4-4,5 г. "Преди това не е добре заради общата упойка, под която се поставя детето", коментира докторът. "Освен по хъркането, родителите могат да познаят, че малчуганът има проблем с третата сливица и по това, че непрекъснато е с отворена уста", казва д-р Кехайов. Според него е погрешна практика масовото предписване на антиалергични капки (т.нар. антихистамини) от страна на докторите. Те свиват третата сливица и много специалисти ги изписват, за да се избегне операцията. "Антихистамините имат ефект и всички са доволни. Премахва се отокът, подобрява се дишането", коментира Кехайов. "Стига се дотам, че родителите ги дават без дори да се консултират с лекар, защото за тях не се изисква рецепта", допълва УНГ специалистът. Д-р Кехайов обаче смята, че приемането на антиалергични капки не е полезно и с тях трябва да се внимава. "Антихистамините трябва да се пият само ако хлапето е с доказана алергия", категоричен е специалистът. Причината е в страничните ефекти. "Предизвикват сънливост и потискат нервната система на детето", предупреждава д-р Кехайов. И допълва, че в някои случаи дългото приемане на антихистамини може да доведе до изоставане в интелектуалното развитие на детето. Лекарят съветва родителите вместо да дават с месеци антиалергични капки на децата си, временно да ги спрат от детска градина. Според известния американски педиатър д-р Бенджамин Спок след махането, третата сливица отново пораства. Това обаче не е признак, че операцията е неуспешна, а означава, че организмът се нуждае от лимфоидна тъкан и се опитва да си я набави. До 8-годишна възраст пък третата сливица изчезва.