
Резенето е билка – да! Тя е сродник на добре познатият ни и ароматен копър, но резенето прави глави, които са уникални за салата и много полезни. Освен това семената на дивия копър, както често наричат фенел или резене се ползват за направата на редица билкови тинктури, запарки и извлеци. На латински резенето в буквален превод означава „гръцко сено“ и до преди години беше малко позната у нас култура.
Според мнозина, не само днес, но и в миналото – резенето е пазител на духа ни и гони злите сили около нас. Освен това мнозина билкари, почитатели на здравословното хранене и живот, смятат че именно употребата на тази билка, би удължило живота ни. В миналото народите на Египет, на Рим и Гърция са ползвали активно резене, поради многобройните му ползи за здравето на човека. В наши дни билката се използва изключително много в кулинарията на италианците и испанците. Тя е основната предпочитана подправка от тях за приготвянето на различни видове супи и риби.
Чудите се, какво се използва от резенето? Ами, като билка и подправка се ползват семената. Те се берат точно преди да узреят, оставят се да изсъхнат на сянка и след това се ползват за отвари, за ястия или чай против колики за бебетата например! Когато правилно оберете и изсушите семената те добиват именно този сладникав вкус и аромата на анасон! Резене е растение богато още на витамините А и С. В него има скорбяла и белтъци. Богато е и на така важните за храносмилането флавоноиди.
Резене – използване в готвенето и за лечение
Като цяло тази универсална билка-подправка, има приложение в приготвянето на ястия, именно защото има характерен вкус и мирис. Чудесно се комбинира в салата с полезното червено цвекло, малко зелени подправки, като лук, чесън, магданоз и копър. Идеален е за доматения сос за пица или паста с него. За таратор е незаменим, а картофите и рибата са идеалната му половинка от ястието. За гювеч с месо или крем супи също е удачна добавка.
За лечебни цели билката може да се използва, при нервни състояния, раздразнен стомах, нарушено храносмилане, за обезболяване, като прочистващо средство, при кашлица за отхрачване или за по-свежа кожа. Отварата или чая от резене се използват за засилване имунитета на организма. Успокоява силното главоболие или температурата. Когато черния дроб е претоварен или сърдечната ви дейност е извън ритъм, приема на отвара или чай от резене е препоръчителен! За отварата е нужна изсушената билка (плодовете) – една супена лъжица на 100 мл. вода. Пие се профилактично или лечебно при астма, силна кашлица, запек, гастрити или колити.
Ползите от резенето
1. Чудната подправка резене, популярна с изцелителните си способности, се е радвала на заслужени почести от римските и гръцките лечители.
2. Приоритетно място сред ползите на растението заемат неговите противовъзпалителни качества. То владее мощта да изцерява не само настинка. Но и да потушава храносмилателните неволи.
3. От незапомнени времена лековете на базата на резене са прилагани с цел регулиране на процесите, свързани с уролитиазата и холелитиазата.
4. Перфектният изцерител е на пърхотни и всякакви друг вид гъбични инфекции. Като ароматерапевтично средство съдейства за релаксиране на тялото в ментален и физически аспект.
5. За здравословна метаболитна активност резенето е идеално. Освен това то действа редуциращо на налягането. И бързо овладява безсънието.
6. Като средство с разкрасителен ефект се прилага за извайване контура лицевия (тушира бръчките), коремния и бедрения контур.
Тази ефективност на резенето е обусловена от мощта му да оказва стимулиращ ефект върху колагеновия синтез. Това подмладяващо средство отдавна има място и в онкологията, смятат от Градина Иванови.