.jpg)
За първи път миналия понеделник екипът на проф. Лилия Гочева приложи уникалната за цяла Югоизточна Европа терапия с новия си линеен ускорител на четирима пациенти с тежката диагноза рак. Днес, три дни по-късно, лекарите са доволни от първите резултати на българи, страдащи от карцином на простатната жлеза.
"Започнахме рутинно приложение на най-модерното и съвременно лъчелечение. Това е т. нар. "РапидАрк" технология. Тя е лицензирана в Европа съвсем скоро, едва през 2010 г. Представете си какво постижение е за нас и ние да въведем метода!", обясни проф. Гочева, която е национален консултант по лъчелечение, началник на клиниката по лъчелечение в "Царица Йоанна" и член на борда на директорите на университетската болница.
Плюсовете на новия метод са, че се осигурява много качествено лъчелечение, и то само на атакуваните от рака тъкани, терапията се реализира за много кратко време - 2 минути, докато с по-старите линейни ускорители понякога тя достигаше 40 минути. В същото време води до много добри резултати и качество на живот на пациентите.
"Терапията е широкоизвестна като технология "2+2", т.е. 2 минути за изобразяване на болното място и 2 минути за лечението. А 2-те минути терапия, за които говорим, са най-доброто в света, което се предлага", разясни националният ни консултант. Проф. Гочева подчерта, че апаратурата изключително точно прилага необходимата лечебната доза лъчение за пациента, и то само върху проблемната зона. Университетът на Амстердам например заменя над 80% от досегашната лъчетерапия с новата.
"От две години клиниката, която ръководя, разполага с уникална апаратура. Ние представляваме пилотния център в България, разполагащ с линеен ускорител от висок клас, най-модерния в цяла Източна Европа, а към момента на инсталирането му на нашият континент имаше само 7 такива уреда", каза проф. Гочева за ускорителя, с който става възможна новата 2-минутна терапия.
Като национален консултант всяка седмица професорката разглежда по 2-3 молби на болни, които искат да се лекуват в чужбина, защото нашите лекари не могат да им помогнат. "Тогава давам становището си пациентите да бъдат насочени към център зад граница, където обаче им искат между 15 000 и 20 000 eвро. И България ги плаща. Сега, със започналото рутинно приложение на най-модерното лъчелечение и в България, ще поемем част от търсещите навън спасение", каза проф. Гочева. За жалост няма как изведнъж лекарите от ИСУЛ да започнат да лекуват всички нуждаещи се, но един ден и това ще се случи.
"Основната ни цел е да не се допуснат грешки. А това става и във водещи световни центрове. Изводът е, че трябва много да внимаваме. За тази цел по моя инициатива успяхме да се снабдим с допълнителна измерваща дозите апаратура, която ни е дадена безвъзмездно до края на март тази година. С нея ще потвърждаваме плана на терапия на пациента, преди да го облъчим", посочи проф. Лилия Гочева. Линейният ускорител също предлага опция за т. нар. верификация, но специалистите от ИСУЛ държали и на втора контрола. Преди няколко месеца екипът на клиниката помолил Министерството на здравеопазването да отпусне финансиране за описаната дозиметрична апаратура. "Надяваме се да я получим, след като докажем, че намеренията ни да се утвърдим като първия български център, провеждащ най-модерното лъчелечение, станат реалност. А лечението е много по-ефективно, когато е придружено с човещина. Тъкмо това е сърцевината на съвременната медицина, точно това се старая да постигна и аз в клиниката ни", завърши проф. Гочева.
9000 лв. е реалната цена на пътеката
Лъчетерапевтите предложиха още миналата година цената на клиничната пътека за модерното лъчелечение и радиохирургия да се повиши от 3000 на 9000 лв. Но в новия рамков договор сумата остава същата - три пъти по-малка от поисканата според разходите.
"Категорични сме, че вместо държавата да заплаща по 10 000-20 000 евро за лечение на български пациенти зад граница, най-добре е у нас да се оформи една реално оценена клинична пътека", коментираха експертите.
Според тях няма център или болница, които да могат да поддържат съвременна апаратура, да развиват добро лъчелечение, а цените да са на същото ниско ниво.
прочети още Д-р Джовани Дапри: Ракът се плаши от зеленчуци
прочети още Клетка-убиец атакува ракова клетка (видео)
прочети още Ракът бяга от хлебна сода и кленов сироп