Защо децата се страхуват от зъболекаря и как да се борим с това?

Списъкът със страхове на западното общество изненадващо набъбва, като се има предвид че все повече обезболяващи се включват в битката с болката и болестите, а също и с напредъка на медицината, включително и развитието на зъболекарските практики. „Коренът на денталната болка е свързан с болката, която е изпитвало малкото дете , и усилията на зъболекарите трябва да са насочени към работа без травми, защото това остава в спомените на малките пациентчета, и то след като пораснат”, обясняват специалистите.
При едно от последните проучвания, проведено в университета в Йерусалим върху детската тревожност и ходенето на зъболекар разделили децата на две групи - едните били поставени в обичайните клиники, където светлината на зъболекарския стол падала от таван, имало силно флуорисциращи лампи. Другите били въведени в кабинети, където осветлението било адаптирано за деца, включително с цветове, звучавала приятна музика. Нивото на страх измерено при първата група деца продължило 3 минути, а при вторите било намалено наполовина.
Преодоляването на страха от зъболекар е работа на професионалистите, но и на родителите, които трябва да създадат навици на децата си да поддържат чисти зъбите си, но и да имат здрави зъби, лекувани навреме.
Как да преборим страха от зъболекаря?
1 .Преди да заведете малчугана на зъболекар, проверете дали наистина работи с деца.
2. Превърнете посещението при фимилния зъболекар в навик , като водите и детето си с вас - ако детете го познава, преди да ползва услугите му, много по-бързо ще му се довери.
3 Детските лекари по дентална медицина имат често различни подаръчета за своите малки пациенти – стикери, детски четки и пасти за зъби, бонбонки, играчки с които правят престоят им по-приятен и желан отново. Малчуганите трябва да бъдат възнаградени за своята храброст, която са демонстрирали.
4. Много е важно какви изрази използвате, когато сте били поотделно или заедно на зъболекар- „Добре, че не те убоде”, „Добре, че не ти нанесе вреда...”
5.Пробвайта да играете на зъболекар и в къщи.
6.Малките подражават на големите. Когато е ходил малчугана на зъболекар, чуйте го какво разказва на своето братче или сестриче. Това също е важно за очакването от зъболекаря.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
![]() Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
![]() Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
![]() Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
![]() Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |