Кои са признатите маски за лице?
Трябва да изглеждаме добре на всяка възраст, особено в по-късните ни години. Затова нещата са в наши ръце. Не е задължително винаги да инвестираме в скъпи кремове и чудодейни балсами, много от мазилата може да си приготвим сами като домашна козметика. Трябва обаче да знаем към кои плодове и билки да се обърнем и как да извлечем най-доброто от тях. Не трябва да забравяме, че освен лицето, е необходимо да се грижим и за шията, ръцете и ходилата . Няма никакъв проблем много от ръчно приготвените кремове да ги използваме и за други части на тялото.
„Здравница” събра малко познати и позабравени рецепти с лечебни растения за красива и здрава кожа.
1. Рецепти с офика (Sorbus aucuparia)
Можете да си направите подхранваща маска за всякакъв вид кожа. Смачкани на каша плодчета от офика се смесват с неголямо количество пчелен мед и се нанася дебел слой върху лицето и шията. Покрива се с марля и хавлиена кърпа. След 10-15 минути се измива с топла вода. Необходимо е да се направяте 10-15 маски.
Прясно изстискан сок от плодовете се замразява във формички от лед в хладилната камера. Ползва се за всекидневно втриване в участъци на лицето при разширени капиляри.
Смачкани на каша плодчета или прясно изцеден сок освежават посърнала и старееща кожа. С отвара от сухите плодчета на офиката се изплакват мазни коси след измиване.
2. Рецепти с портокал
В домашни условия лесно може да се направи лосион за обриване на лицето, смесват се с 100 мл.дестилирана вода с 3 капки бергамотово и 1 капка лимоново масло.За поддържане кожата на главата и косите към мекия шампоан, който използвате се добавят 15 капки бергамотово масло.
3. Рецепти с праскова
Към разбит на пяна яйчен белтък се добавят 2 ч.л. смачкана на каша праскова. Нанася се върху лицето и шията, престоява 15-20 минути и се измива със студена вода. Омекотява мазна кожа и изглажда бръчките.
Смесва се извара с прасковено масло, нанася се върху лицето и шията, изчаква се да позасъхне и се отстранява с топла вода. Маската е подходяща за суха и чувствителна кожа.
За сухи и трошливи коси се препоръчва да се мажат веднъж седмично с прасковено масло.
4. Рецепти със сливи
За суха кожа се препоръчва към разбит яйчен жълтък да се добави 1 ч.л. прясно изстискан сок от сливи. Нанася се върху лицето, престоява 20-25 мин., измива се първо с топла, а после- със студена вода.Курсът обхваща 15-20 процедури( поне 1-2 на седмица). След прекъсване от 40-60 дни, може да се повтори- подхранва и тонизира кожата, прави я по-мека.
Доброто състояние на нормалната кожа може да се поддържа така: зряла слива се обелва и смачква. Смесва се с 1 суп.л. извара или сметана, и се нанася върху лицето и шията. Престоява 15-20 мин, отмива се с топла вода.
Ако към кашичката от сливи прибавите 1 разбит белтък, то маската е подходяща за мазна кожа.
5. Рецепти с облепиха (Hippophae rhamnoides)
Кашичка от плодовете ( или в смес с жълтък и сметана) се използва като маска за суха и нормална кожа. Прави се 2-3 пъти седмично, общо 15-20 процедури за постигане на траен ефект. След прекъсване от 40-60 дни, може да се повтори.
6. Рецепти с ябълка
Настъргана ябълка се смесва с краве масло. Сместа е подходяща за грижа за кожата на ръцете, напукани устни, за премахване на драскотини по тялото, а също и при напукани гръдни зърна.
7. Рецепти с бреза
Мазната кожа можете да я атакувате със следната маска: 2 суп.л. брезови пъпки се заливат с 1 литър вода, и се ползва емайлиран съд. Кисне 2 ч., прецежда се. Намокрени със запарка марлени салфетки се слагат върху лицето като се редуват горещи ( 3-4 мин.) със студени (10-15 мин.)
8. Рецепти с бръшлян
Вземат се 30 средноголеми бръшлянови листа, накълцват се на ситно, и се заливат в 1 л. вряла мека или дестилирана вода. Кисне 10 мин, прецежда се. След измиване на косата се изплаква с топла запарка – укрепва ги и подсилва тъмния им цвят.
Смесват 100 мл.масло от жожоба и 3 ч.л. бергамотово масло. Втрива се в корените на косата, а главата се увива в хавлиена кърпа. Престоява 2 часа, след което отмивате. Прилага се при пърхот.
9. Рецепти с бъз
Тонизираща маска за лице се приготвя като 2 суп.л. овесени ядки се сваряват на каша в 125 мл. мляко. Добавя се запарка от 2 суп.л. цветове на бъз (или 5-6 съцветия се заливат с 1 ч.ч вода, кисне 10 мин. и се прецежда.)Топлата смес се налага на дебел слой върху лицето и шията. След 15-20 мин. се измива с топла вода, след което се плакне със студена.
10. Рецепти с череша и вишна
10-15 минутна маска със сок от череша/ вишна освежава кожата и я прави еластична.
11. Рецепти с дъбови кори
Мазната кожа можете да я контролирате, ако вземете 1 ч.л. кори от дъб и бяла върба, заливат се с 1 ч.ч. вряла вода, кисне 10-15 мин., прецежда се и се добавя 1 суп.л. оцет. Сместа се разрежда с преварена вода в съотношение 1:10. Втрива се в кожата на лицето.
12. Рецепти с касис
Прясно изстисканият сок от касис и маските със смачканите плодчета служат за избелване на кожата, а също и при лунички.
По няколко пъти на ден с помощта на памучен тампон се втрива сок от кайсиеви плодчета. Ако се замрази на кубчета и се използва, ще постигнете освежаващ масаж.
½ ч.ч. смачкани плодчета се смесват с 1 суп.л. мед и се нанася върху лицето. След 20-25 мин. маската се отстранява с топла вода, а кожата се намазва с крем. Маската действа освежаващо, тонизиращо, а също и при старееща кожа.
Сушени плодчета от касис се заливат с вряла вода (в съотношение 1:10), и след 20 мин. се прецежда. Правят се марлени салфетки, накисват се и се налагат върху лицето, ако страдате от розацея.
13. Рецепти с къпина
При пореста кожа на лицето, а също и при възпаления и акне е добре да се приготви извлек от 1 суп.л. наситнени листа на къпина, залива се в 1 ч.ч вряла вода, кисне 2 ч. и се прецежда. Втрива се в кожата на лицето няколко пъти.
Тази маска може да я правите и с малина.
14. Рецепти с липа
Сухата кожа на лицето може да се обтрива с домашно приготвен лосион: смесват се 1 суп.л. мед и запарка от липов цвят (1-2 суп.л. се залива с 1 ч.ч вряла вода, кисне 10-15 мин. и се прецежда).
За вечерно почистване на лицето можете да използвате друг лосион: към запарката от липа да дообавите 1 ч.л. одеколон.
1 ч.л. липов цвят кисне в 125 мл. вряла вода 10 мин. и се прецежда. Със запарката се заливат бадемови или овесени трици, така че да се получи средно гъста каша. Тази маска освежава лицето. За мазна кожа: нанасяте върху лицето, престоява 15-20 мин. Правите 15 маски, поне по 2-3 на седмица.
Още от "Красива жена (67)"
Тайните на здравата коса - натурални и здравословни иновации за косатаЗа българките грижата за здравето и перфектния вид на косата, са сред най-важните елементи на добрата външност. Най-горещите трендове на 2019 г. при г ...още |
Трите козметични маски на нашите бабиНякогашните рецепти за хубава кожа отново са на мода. Златното правило при плодовете и зеленчуците, които готвите е да слагате от тях върху лицето си ...още |
Маска за разкрасяване и избелване на лицето с цариградско грозде (рецепти)Тези позабравени рецепти с цариградско грозде са истински балсам за кожата на лицето и буквално я правят сияйна като я подхранват и тя става по-бяла и ...още |
11 изпитани рецепти за искрящ външен видПрез декември и януари празниците се зареждат приятно един след друг и тогава искаме да изглеждаме особено свежо, дори искрящо, със здрав външен вид. ...още |