Растителните стволови клетки - новият „еликсир на младостта”
Растителните стволови клетки са новият „еликсир на младостта” и все повече козметични компании разработват продукти с такива съставки в борбата с бръчките и остаряването на кожата. Тепърва медицинската наука ще трябва да даде отговор на въпроса дали действието им е предимно предпазващо или притежават достатъчно мощен потенциал за засилване на регенераторните способности на кожата, който може да оправдае употребата им и при други дерматологични страдания - обяснява дерматологът д-р Евгени Христозов.
Всички плодове и зеленчуци, които ядем съдържат растителни стволови клетки. Само че има едно голямо НО - трябва да са с кората, да не минават през метално ренде или цедка, защото контактът с метал убива част от полезните им свойства. Така логично възниква въпросът – растителните стволови клетки при кои видове плодове и зеленчуци са най-полезни?
Световни медии като Vogue вече разказаха красивата история на ябълковия сорт Uttwiler Spätlauber, който вирее в Швейцария. Още в средата на 18 век той се славел с това, че веднъж откъснат от дървото, плодът на тази ябълка оставал свеж и гладък с месеци повече от своите набръчкани братовчеди. Ябълката била култивирана именно заради издръжливостта си. Градинарите забелязали и още нещо - ако кората на дървото или обвивката на необрания плод бивала наранена, тя заздравявала сама и се регенерирала. Но в онези години, когато хората си нямали и понятие от биотехнологии, сортът бил обречен - плодът бил прекалено кисел за ядене и тези ябълки слезли от трапезата окончателно.
Почти 2 века по-късно изследователите откриват, че издържливостта на ябълката се крие в необикновените й стволови клетки и решават по лабораторен начин да ги възпроизведат, за да ги използват за козметични и подмладяващи терапии. Съставката е наречена PhytoCellTec Malus Domestica. Не е случаен фактът, че сред почитателите на козметика с растителни стволови клетки от този рядък сорт ябълка е дори първата дама на САЩ, Мишел Обама. В България също вече се предлагат такива продукти.
Ако се върнем към първоизточника и се запитаме къде вирее тази швейцарска ябълка, която е толкова интересна за учените, ще стигнем до следните заключения. Тя се отглежда в швейцарските Алпи, в суров климат, и еволюционно е развивала механизми, с които да оцелее в неблагоприятните условия. И вероятно затова растителните й стволови клетки са с по-голям потенциал, отколкото сортовете, които са расли в топъл климат, който им е действал като инкубатор. Колкото при по-трудни условия вирее растението, толкова са по-силни механизмите му за регенерация и стволовите му клетки са по-активни. В медицината съществуват такива доказателства също - едни от най-мощните противотуморни препарати са изолирани от лишеи и гъби, които живеят в тайгата.
Тепърва науката ще краде от еволюционните постижения на природата. Така че бумът на биотехнологиите предстои, смятат лекарите.
Не само екстрактът от стволови клетки на ябълка, но и извлекът от стволови клетки на грозде е един от най-мощните природни антиоксиданти и защитава клетките от естественото стареене, преоткриха дерматолозите. Спа индустрията рекламира широко и възможностите на т.нар. винена терапия.
Остаряваме бавно,
неусетно почти
С възрастта намалява количеството на стволови клетки в кожата
Стволовите клетки в човешката кожа имат изключително важна функция. Смята се, че в зависимост от стимулите те биха могли да се диференцират в клетки на кожата, космите или мастните жлези, т.е от тяхното състояние зависи здравето на кожата. В следствие от възрастта, както и от вредните влияния на средата, като например УВ лъчите от слънцето или солариумите и не на последно място цигарения дим, стволовите клетки в нашата кожа се увреждат и броят им намалява. В следствие на този процес намаляват регенераторните възможности на кожата. Като резултат се появяват и всички симптоми на стареещата кожа – петна, капиляри, бръчки, предракови и ракови образувания, казва д-р Евгени Христозов.
Дерматолозите отдавна знаят, че предпазването винаги е по-лесно, по-ефективно и по-евтино от терапията на вече появилия се проблем. Затова адекватните грижи за кожата ни трябва да започнат още докато сме млади, докато регенераторните възможности на кожата са запазени, съветва още д-р Христозов.
Добре е да се знае, че менопаузата влияе много на вида на кожата, тъй като тя има „рецептори” за женските полови хормони. С намаляването им тя се отпуска в резултат на определени клетъчни промени - изтъняване на епидермиса, загуба на колаген и еластичност.
Разбира се, възрастта на лицето личи и по други признаци. Например мастната тъкан се преразпределя – тя намалява в областта на слепоочията, около очите, на челото, на бузите и това е една от причините за промяната на овала на лицето и за задълбочаване на бръчките от носа към бузите и към устата и от ъглите на устата към брадичката, обяснява още дерматологът.
80 на сто от несвързаното с възрастта стареене на кожата се дължи на ултравиолетовите лъчи. Останалите 20 на сто се падат на тютюнопушенето и други нездравословни навици. Установено е напр., че патологичните промени при пушачи се наблюдават по цялата ширина на дермата, за разлика от слънцето, което уврежда по-повърхностните й слоеве.
Борим бръчките с
антиоксиданти и лазери
Съвременната дерматология разполага с два «арсенала с оръжия» за профилактика и терапия на преждевременното остаряване на кожата, обяснява д-р Евгени Христозов.
Единият включва химични субстанции, влагани в медикаменти и медико-козметични продукти, които имат предимно профилактично, предпазващо въздействие. На първо място, разбира се, са фотозащитните кремове с широк спектър. Безспорно доказали ефективността си са някои антиоксиданти (Vitamin C и Е, коензим Q10, ниацинамид, β-каротен), полифенолите (зелен чай и други растения), ейкозапентенова киселина, ретиноиди, хормони и растежни фактори, ДНК-възстановяващи ензими и други.
Вторият арсенал, насочен главно към терапията на вече появилите се проблеми, включва медикаменти (ботулинов токсин), медицински изделия (филъри) и разнообразни апаратни методики, насочени както към терапията на отделни симптоми на стареенето на кожата (възрастови петна, разширени капиляри, статични бръчки), така и технологии, стимулиращи обновяването на кожата, чрез активиране на собствените системи за регенерация.
Още от "Красива жена (67)"
Тайните на здравата коса - натурални и здравословни иновации за косатаЗа българките грижата за здравето и перфектния вид на косата, са сред най-важните елементи на добрата външност. Най-горещите трендове на 2019 г. при г ...още |
Кои са признатите маски за лице?Здравница събра 14 малко познати и позабравени рецепти с лечебни растения за красива и здрава кожа. ...още |
Трите козметични маски на нашите бабиНякогашните рецепти за хубава кожа отново са на мода. Златното правило при плодовете и зеленчуците, които готвите е да слагате от тях върху лицето си ...още |
Маска за разкрасяване и избелване на лицето с цариградско грозде (рецепти)Тези позабравени рецепти с цариградско грозде са истински балсам за кожата на лицето и буквално я правят сияйна като я подхранват и тя става по-бяла и ...още |