Съветите са на Полина Василева, психолог и психотерапевт в София. Eдин от най-добрите психотерапевти, провеждащ сесии на български, руски и английски език.
Справете се с емоциите
Емоциите са хубаво нещо. Те правят живота ни по-ярък, по-интересен и наситен. Но понякога те надделяват и тогава ... тогава ставаме много слаби и не можем да се противопоставим на онези, които се изправят срещу нас.
Естествено сте забелязали, че описанието практически на всеки метод за психологическа и емоционалма защита започва с думите: бъдете спокойни, хладнокръвни, не се поддавайте на емоциите си. Става ясно, че вашето спокойствие зависи от това колко добре се контролирате и умеете ли бързо да се овладеете
Точно за това говорим.
Има твърде много упражнения, които позволяват да си възстановите нарушения душевен покой, да заключите гнева, обидата и другите негативни емоции.
Ще посоча моите любими сред тях. Може би точно те ще бъдат подходящи и за вас. А ако не, със сигурност ще намерите „вашите“ в други полезни книги.
При всички случаи, непременно го направете! Ако ежедневно тренирате, ще се научите буквално за няколко секунди да възстановявате хладнокръвието си, да оставате невъзмутими и способни за "битка".
Вариант едно:
Огледайте се около себе си и намерете някой предмет, който извиква у вас положително чувство. Това може да бъде, например, нечий дневник, цвете, картина на стената. Опитайте се да усетите кожата на страниците, костите на човека от картината, уханието на цветето и т.н. Изпълнете се с усещането за покой, свойствено за този предмет.
След това се опитайте да погледнете на нещата през неговите "очи“.
Огледайте всичко, намиращо се в стаята, в която се намирате. Обърнете внимание на хората, които са до вас. След известно време ще почувствате как безметежността и сигурността, присъщи на този предмет, се предават и на вас. Ще ви се стори, че от гледна точка на предмета текущата ситуация няма да изисква някакви притеснения и тревоги. Фиксирайте в себе си това усещане и се върнете в реалността. Вече сте готови да отблъсквате неприятните емоции, идващи от чужди думи, действия, атаки.
Вариант две:
Спомнете си дали сте имали желание, когато избухнете, да хвърлите по някого предмет или да плиснете в лицето му чаша вода? А може би фантазията ви е още по- богата? Реализирайте я напълно следващия път, когато ви извадят от релси. Само не мислете, че ви призовавам да хвърляте вещи и да правите локви. Моята цел е да събудя въображението ви! Представете си: вие викате на нападащия всичко, което мислите за него, а накрая запокитвате по него ... какво? Избирайте сами — парчета кал, развалени яйца, пепелника. Уверявам ви, че ви е гарантирано намаляване на емоционалното напрежение.
Вариант три:
Постъпете със своята емоция по следния начин. За десетина секунди се потопете в нея, почувствайте нейната острота, засилете усещането, стигайки до абсурд. Нека всичко бъде толкова нелепо хиперболизирано, че да ви се прииска да се засмеете. Например,ако са ви обидили, започнете да се оплаквате: „0, бедният аз, нещастният! Колко лошо постъпиха с мен тези гадни хора“ и т.н. Не забравяйте, че това упражнение е вътрешно и когато го изпълнявате, трябва да запазите невъзмутим вид.
Впрочем понякога клоунското избухване на емоции, изхвърлени навън, помага за туширане на напрежението. Важно е само да разбирате в коя ситуация можете да използвате този „външен“ метод, и в коя - не.
Вариант четири:
Усетете негативните емоции, които ви преизпълват буквално на физическо равнище. Почувствайте как бушуват съвсем близо до повърхността на гръдния кош. А сега визуализирайте в себе си голям валяк, който бавно се движи нагоре надолу и мачка безпощадно всичко лошо, което е заляло душата ви. Спасявайки се, то излиза навън и бяга през глава.
Вариант пет:
Представете си, че човекът, който ви провокира е малко, капризно, лигаво дете. Всичко, което прави, е нелепо, неправилно, дори глупаво. Той тропа с крака, опитвайки се да постигне и извади нещо отрицателно от вас.
Ала след като не получи своето „бонбонче", започва да мрънка, да плаче, да се търкаля по пода и да блъска по пода с играчката си.
Е, нима можете да се сърдите или да се обиждате на подобно незряло същество?
Всичко това е по-скоро забавно, отколкото неприятно. Отпуснете се и се усмихнете на това „дете“.
Вие вече не се страхувате от него, вече сте спокойни.
Контакти с Полина Василева:
личен уеб сайт: www.psihologsofia.com
e-мейл: info@psihologsofia.com
тел.: 0878 906 331
Фейсбук: https://www.facebook.com/psyhologsofia/
Инстаграм: psychologist_vasileva_polina