ТЕС е абревиатура и означава техники за емоционална свобода. Те са насочени към това да се премахнат несъзнаваните пречки и прегради, които сами носим и поставяме пред себе си, за да имаме повече изобилие в живота, обясни Ирена Рельовска-Бартън, ТЕС терапевт в предаването Refresh за здраве.
Наистина хората не смеят да искат и дори считат, че не заслужават. Има модели дори от детството, които са останали в нас : „Дядо Мраз носи подаръци само на послушните деца!“ или „Дръж се прилично, иначе няма да излезнеш да играеш напр“. По този начин сякаш се отучваме да искаме. По-лошото е, че се отказваме да направим нещо, за да подобрим живота си, когато имаме кризисна ситуация, или нещо в околната среда изглежда много плашещо: напр. инфлация, трудна икономическа ситуация, ковид пандемия и постковид и др.
Точно в тази насока е написана и книгата й „Настрой подсъзнанието си за изобилие с техники за емоционална свобода“. В книгата ще намерите ценни практики за това как да заявите себе си по-самоуверено, как да не критикувате непрекъснато, как да спрете да се самосамоботирате и да премахнете несъзнателните си самоограничения.
В книгата ще откриете 50 примера от практиката на Ирена като ТЕС терапевт и специалист по Пренареждане на Матрицата, които илюстрират възможностите на метода за положителна промяна в живота.
Какво става с най-послушните деца в живота?
Хората не си дават сметка, че вътрешният ни монолог се случва толкова бързо, че са ограничавани от изрази като „Няма как да се случи“, „Това не е за теб/ за нас“, „Твърде трудно е, почти непостижимо“. Често тези фрази ги казваме, за да спестим едва ли не болката от разочарованието, а всъщност действието е това, което подобрява човека.
Това е първата крачка: да поискаме, за да осъзнаем, че можем да имаме повече, че много неща носим от предишните поколения, и така ние проявяваме една родова лоялност, която ние дори не осъзнаваме. Тя в известен смисъл ни блокира.
По различни причини, много хора се считат, че не могат да имат изобилие в живота си, дори и да спечелят богатство, имоти, се страхуват, че ще станат обект на посегателство, ако имат пари, че няма да могат да ги задържат. „Много хубаво не е на хубаво…!“
Ако човек спечели от лотарията, изведнъж върху него сякаш се стоварва хорска завист, и изследвания показват, че до 5 години те са похарчили 70 на сто от печалбата. Нещо повече, дори могат да излезнат на „червено“, на минус. Изведнъж се появяват и други пречки: човек не може да прецени дали го обичат заради него самия или заради богатството.
Изобилието не е само материално, то е свързано и с богатство на взаимоотношения, на обич и любов.
Ние подсъзнателно имаме някаква представа за себе си, но ако човек не е готов да го носи това богатство, ако не обича себе си и не се приема такъв, какъвто е, той няма да прави нищо в тази посока и няма да бъде щастлив.
При много хора този въпрос между даване/ получаване не е в хармония, има дисбаланс. Трябва да се изследва в човешката душа, този момент, който е довел до това, човек да има този проблем: напр. да не умее да получава.