
Остеопорозата е сред най-често срещаните заболявания на костната система. Това е прогресиращо метаболитно заболяване, характеризиращо се с разграждане на костната тъкан и намаляване нивата на костна маса, което води до отслабване здравината на костите и повишен риск от фрактури и счупвания.
Най-застрашени от заболяването са жените и възрастните хора. Причината представителите на нежния пол да боледуват от остеопороза по-често от мъжете, е по-малката пикова костна маса в края на пубертета и хормоналните нарушения, които настъпват преди и по време на менопаузата. При възрастните хора заболяването се дължи на естественото стареене на костната тъкан.
Рискови фактори за отключване на заболяването са приемът на някои лекарства, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, хронични заболявания и тумори, намалената двигателна активност и разбира се, хранителни дефицити на ключови нутриенти, отговорни за здравето на костите, каквито са витамин D, калций, протеини, магнезий, витамин С и др.
Възрастта - основен рисков фактор
Остеопорозата засяга около 30 на сто от жените над 50-годишна възраст. При мъжете е по-рядко, но въпреки това се счита, че това не е предимно женско заболяване. Между 15-20 на сто от мъжете, които доживеят по-късна възраст, ще имат остеопороза или фактура, свързана с остеопороза.
Възрастта си остава основен рисков фактор. Както генетични, така и поведенчески фактори могат да доведат до появата на болестта в по-млада възраст при жените.
Костта е много динамична тъкан, тя се обновява постоянно. Но след 40-годишна възраст започва бавна загуба на костна тъкан- 0.5-1 на сто годишно, и това в даден момент ще доведе до критично ниска костна маса. В много напреднал стадий на остеопороза се наблюдава фактори дори при кихане, кашляне, навеждане.
Остеопорозата - тихият "крадец"
Болестта няма собствени симптоми. Има рискови пациенти, но когато се появят оплаквания, те се дължат най-често на счупванията. Тогава е късно.
Има типично остеопорозни фрактури - напр. на бедрото. Фрактурата на прешлени, за разлика от счупванията на бедро или на китка, в голям процент- до 50 на сто, остават неразпознати, т.е човек не знае, че има счупен прешлен. Понякога има болка в гърба, понякога дори няма.
Болката в гърба може да се дължи на други причини, не заради прешлен, но винаги изисква уточняване.
Рисковите пациенти: пушачи, жени в ранна менопауза, хора с поднормено тегло, злоупотребяващи с алкохол и хора, които не се хранят рационално, т.е хранене, бедно на калций и протеини, а също и на магнезий. Тук може да се отбележи и нискобелтъчното хранене .
Към рисковите болни спадат и пациентите с ревматоиден полиартрит, при свръхпродукция на хормоните на щитовидната жлеза, а също и при някои вродени заболявания.
Дефицитът на витамин Д е ключов, тъй като води до промени, свързани с набавяне на калций от костта.
Костите обичат движението - от обикновеното: ставане, сядане, ходене до интензивни тренировки със силово натоварване. Спортът намалява костната загуба при хора, страдащи от остеопороза.
Начинът по който се поставя диагнозата е чрез измерване на костната плътност. Качеството на костната плътност пък се разбира при падане.