.jpg)

Разговаряме с Доц. д-р Весела Райкова за едни от най-често срещаните полово-предавани болести и инфекции, възможностите за превенция и безопасния интимен контакт.
- Безопасният секс е често коментирана тема, кои са най-често срещаните инфекции и болести, с които човек може да се зарази при секс без презерватив?
- Много са инфекциите, които човек може да придобие по време на секс, част от тях, наистина, се водят като полово-предавани. Други не са полово-предавани инфекции, а се проявяват поради факта, че се нарушава целостта на лигавицата и микроорганизми от нормалната флора в дадена зона проникват в дълбочина, където не им е мястото, и така предизвикват възпаление.
- Обикновено много от хората не допускат, че точно на тях може да се случи да имат подобен проблем. Какъв е рискът от подобно мислене?
- Рискът от такъв тип мислене е 100%, когато не се взимат предпазни мерки. Моят съвет е винаги да се използва презерватив, когато има нов партньор или когато те са повече от един, защото не може да се разчита на това някой да носи отговорност за друг. Всеки трябва да е отговорен за себе си. Има една приказка – не може да не се намокрите от дъжда ако вали и нямате чадър. Същото е с полово-предаваните инфекции - ако не се използва презерватив рано или късно ще се развият инфекции.
- Да поговорим за сифилиса – какви са симптомите му, как се лекува, какво трябва да знаем за него?
- Това е заболяване, познато още като „най-големия имитатор“, защото клинично може да наподоби проявите на много заболявания.
Характерно за сифилиса е, че протича в няколко стадия. След половия контакт до появата на симптомите т.нар. инкобационен период. Достатъчен е един единствен микроорганизъм - Тreponema pallidum, за да се развие заболяването.
- Хладимията е друг коварен проблем, който често минава без особени симптоми и често бива пренебрегнат. Как да се справим с него?
- Хламидиалната инфекция често протича скрито. Ако има прояви, те са свързани с леко безцветно течение, без налична миризма при жената, или подобно от страна на мъжа рано сутрин преди уриниране. Липсват болка, парене, затруднено ходене по малка нужда, поради което човек не допуска, че е развита инфекция. Ето защо е препоръчително поне веднъж годишно всеки да си прави профилактични прегледи и изследвания.
Усложнение при хламидиалната инфекция е хронифициране на процеса, което води до стерилитет. Когато за консултация идват двойки, желаещи да създадат поколение, но не успяващи в своите опити повече от една година, задължително е търсенето на скрита хламидиална инфекция, както и на микоплазмена, уреаплазмена или гонококова.
- Нека обърнем внимание и на човешкия папилома вирус – какво представлява и какви са възможностите за превантивни мерки?
- Кои са най-честите симптоми при повечето инфекции и кога се проявяват? Еднакви ли са при мъжете и жените?
- Има различия, които зависят от характеристиките на микроорганизма, от това колко инфекциозни агента са проникнали, от входната врата, както и от имунната система и реактивност на конкретния човек. Най-често обаче се развива уретрит със сърбеж, парене и дискомфорт по време на уриниране от страна на мъжа и вагинално течение от страна на жената.
- Вагиналното течение – кога е опасно и би могло да бъде симптом на друг проблем и кога нещо нормално?
- Нормално е да има вагинално течение в периода около овулация и малко преди менструация, тогава то е минимално, без специфичен цвят и мирис. Във всички останали случаи задължително трябва да се търси причина за съответното течение. Не разчитайте на това какво е казала приятелка, какво е написано в Интернет, важно е да се посещават специалисти и то навреме.
- Задължително ли е при наличието на инфекция при само единия от сексуалните партньори и другият да се лекува превантивно?
- Да, разбира се. Когато има инфекция при един от партньорите, задължително е да се лекува и другия.Всъщност препоръчително е да се търсят всички партньори по веригата, в много от случаите те са повече от един. Също така, когато се открие конкретната полово-предавана инфекция, важно е да се търсят и други причинители на полово-предавани заболявания.
- Трябва ли да се правят профилактични венерологични прегледи и на какъв период от време, за да си гарантираме, че сме здрави и не сме носители на дадено заболяване или инфекция?
- Ако сте с постоянен партньор този тип прегледи могат да се сведат до ежегодните профилактични. Оттам нататък венерологични прегледи трябва да се правят при всяка смяна на половия партньора.
- Когато говорим за добра интимна хигиена – какво трябва да знаем?
- Винаги преди и след половия контакт, трябва да бъдат изпивани ръцете и гениталиите. Интимните части трябва да се хигиенизират само с хладка вода, без сапун или други дезинфектанти. Коментирахме необходимостта от използване на предпазни средства и редовни профилактични прегледи.