.jpg)
Унгарците използват розмарина като лекарство и козметично средство още от 13-и век. Един от начините на неговата употреба е под формата на чай като средство за справяне с леки форми на депресия. Поставете шепа цветчета розмарин в 500 мл. вода да врат 10-15 мин. Тъй като не е необходима силно концентрирана напитка, не оставайте прекалено много вода да се изпарява. Киснете, прецедете и пийте.
Розмаринът е главна съставка в „Унгарската вода”. Казват, че кралица Елизабет Унгарска (1236-1271) изобретила този лосион през 13-и век, за да възвърне чувствителността на парализираните си крайници.
В двора на Медичите във Флоренция използвали подобен лосион с розмарин, за да облекчават болките.
Как да го приготвим?
Купете бутилка обикновена водка, джин или коняк. Отлейте 1/ 3 от бутилката и напълнете освободилото се място с листа и клончета от розмарин. Оставете бутилката на слънце 3 дни или я дръжте в близост до източник на топлина. Разклащайте по няколко пъти на ден. Прецедете. Лосионът е готов за употреба. Имайте предвид обаче, че малко щипе. Слагайте върху болните места с памуче. Когато усетите, че кожата вече не попива течността, спрете да нанасяте от лосиона. Превържете мястото с мек плат. След тази процедура може да изпиете и 1 ч.ч. чай от розмарин.
В миналото и жените на Барселона приготвяли лосион от розмарин, лавандула и оцет, който използвали всеки ден, за да контролират недостатъците на кожата си. Ето как да го приготвим: накиснете заедно около 120 мл.ябълков оцет, около 30 гр. лавандула-листа или екстракт, и 30 гр. листа от розмарин. След 12 дни махнете от отварата листата на розмарина и лавандулата. Разредете с чиста вода в съотношение 7:8 пъти вода към концентрираният разтвор. Използвайте лосиона за почистване на лицето всеки ден, пише в „Тайната на древните лечители”.
Розмаринът се появява първоначално в Средиземноморието. През следващите векове се разпространява из цяла Европа и в Близкия изток като си спечелва славата на силен стимулант. През 1550 г. в „Малка книга на билките” растението е посочено като лек срещу инфекции.
В аюрведическата медицина розмаринът се използва като лечебно средство за възстановяване на косата и най-вече при псориазис на скалпа. Сложете 1 шепа листенца от растението в 500 мл. вряща вода. Сместта да ври на бавен огън за 10-15 мин. Прецедете, оставете да изстине и облейте косата. Към лосиона може да добавите още коприва, която е друг чудесен стимулант за косата.