
Имаше периоди, когато на хапването на зеле и кисело зеле се гледаше като на храна на бедни. Не страдайте от подобни измишльотини, а се запасете със зеле, моркови, целина и цвекло в зимника за цялата есен и за дългата зима, съветва австрийския билкар свещеник Бенедикт на своя блог - blog.kraeuterpfarrer.at.
В сезона на зелето не забравяйте за полезните му свойства. Особено бялото зеле е богато на калий, калции, магнезий, на аскорбинова киселина и витамин С. Най-добре е да се прави сок от зеле. Ако се взема по 1 суп.л. в продължение на 3 седмици, то ще усили имунната система, ще помогне на храносмилането и на нервен стомах. Вкусът на сока е особен, но си струва да изтърпите различния му вкус. Освен това избистря ума и укрепва мисленето. Киселото зеле е полезно да се овкусява с масло от тиквено семе. Особено добра е комбинацията червено цвекло и зеле, прясно настъргани. Салатите са богати на фибри, витамини и минерали, които са изключително полезни за метаболизма на тялото. Зелето помага и за възстановяване на чревната флора , а също и за облекчаване при метеоризъм (газове), „куркане“ на червата, подуване на корема, оплаквания, характерни и за млади, и за стари.
При ревматизъм киснете краката в зелев сок. Смес от зелев сок и зехтин се препоръчва при камъни в бъбреците и жлъчката. При главоболие челото да се налага с листа от кисело зеле или с кърпа, напоена в зелев сок. Листа от кисело зеле се поставят върху рани от изгорено, циреи и отоци. Пресен сок от зеле и зехтин е добър при изгаряния, съветва известния български билкар Васил Канисков. Най-добре е да се прави сок от зеле. Препоръчва се да се пие 3 пъти дневно по 100 мл , на гладно, а когато е кисело – 3 х 150-200 мл. Сок от кисело зеле се пие на гладно при уплаха, тения и глисти.
разгледай и поръчай Здравословни продукти при ревматизъм
виж всичко за Ревматизъм
прочети още Рецепти за красота с бяло зеле