.jpg)
Сред многото български ястия, които минават за строго национални, типични и традиционни има едно, за което вписването в националния код е вън от всякакво съмнение. Това е баницата. Тя не е просто неизбежна част от празничното меню, а нещо много повече - тя е елемент от националния светоглед, малка семейна нирвана, извор на добродетелност и източник на кулинарни страсти.
Няма празник през годината, който да не е удостоен с някаква баница. За Нова година тя също се приготвя задължително и е украсена с късмети, които да орисат предстоящите месеци с хубави пожелания.
По-долу ще се запознаете с три рецепти за много вкусни баници, от които с удоволствие може да хапнете на новогодишните празници.
Новогодишна баница с късмети
Необходими продукти:
3 1/2 до 4 пакетчета готови тънки кори
1/2 пакет свинска мас /250 г/
350 г сирене
3/4 кафена чашка ориз
6 яйца
1 чаена лъжичка сода бикарбонат
1/2 кафена чашка захар
пресни дрянови клонки с пъпки
Начин на приготвянe:
Най-напред се приготвя плънката на баницата. Почистеният и измит ориз се сварява до омекване в съотношение вода-ориз 3:1 спрямо ориза. След сгъстяване и изпаряване на водата оризът се сваля от огъня и се оставя напълно да изстине.
В друг подходящ съд се разбиват яйцата. Към тях се прибавя натрошеното сирене, содата бикарбонат и свареният ориз. Разбърква се добре и получената смес се използва за плънка.
Свинската мас предварително се стопява, след което се оставя да се поохлади. Дряновите клонки с пъпките се измиват. В предварително намаслената кръгла тава се слагат две кори. Горната от тях се наръсва с част от разтопената свинска мас и плънката. Надипля се следващата кора, поръсва се с мазнина и плънка и т.н. Когато тавата се напълни до половината от височината, се поставят дряновите клонки с пъпките с предварително наречените новогодишни късметчета. Горният пласт на баницата завършва с две поставени една върху друга кори. Най-горната от тях се намазва обилно с мазнина.
Баницата се поставя веднага в силно сгорещена фурна и се пече 20-25 минути до приятно зачервяване. При опасност от прегаряне на горния слой тавата се покрива с подходяща хартия .
Изпечената баница, докато е гореща, се поръсва равномерно със захарта. Напръсква се леко с малко водичка, слага се отгоре хартия, покрива се с чиста кърпа и се оставя 10-15 минути да се задуши. Поднася се в тавата, която се слага в средата на новогодишната трапеза. Тавата се завърта с ръка няколко пъти, след което всеки яде, като разкъсва с вилица само тази част от баницата, която се е паднала пред него.
Новогодишната баница не се реже с нож.
Домашна теглена баница
Необходими продукти:
За тестото:
700 г брашно (трябва да имате още за поръсване)
300 мл хладка вода
2 с.л. оцет
1 ч.л. сол
За плънката:
100 г масло
300-400 г сирене
2 яйца
2 с.л. кисело мляко
1 ч.л. сода за хляб
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното и поставете в широка тава, като в средата направите кладенче. Прибавене в него солта и оцета. Постепенно и по малко прибавайте хладка вода и замесете тестото първо с лъжица. Хладката вода се прибавя, докато поема брашното. Когато стане по-гъсто, започнете да го замесвате с ръце. Извадете го от тавичката и започнете работа върху гладък и чист плот. Трябва да се получи не много твърдо тесто, което стои жилаво и еластично и не лепи. Прибавяйте брашно, ако продължава да лепи. След като всичкото определено количество брашно е замесено в тестото, започва измесването с две ръце, като се обръща на всички страни. Измесва се, докато тестото стане гладко и на повърхността се появят малки мехурчета. След това го нарежете на 6 равни части. Оформете от тях топки и ги омесете за кратко. После ги оставете да „почиват” за 30 минути. Намажете ги добре с мазнина отгоре, за да не хванат кора, докато преседяват. Може да ги покриете и с влажна памучна кърпа. В помещението трябва да е сравнително топло, в никакъв случай хладно.
Докато топките преседяват, пригответе пълнежа. Разбийте яйцата и намачкайте сиренето, но не прекалено, за да се усеща при ядене. Разтопете маслото.
Връщаме се към тестото. Постелете чиста покривка на масата. После взвземете топка и започнете да я раздърпвате настрани с ръце. Хваща се по краищата и тестото само се разтегля надолу. Въртите го като диск и го премествате в пръстите бързичко, но внимателно за да не се скъса. Когато стане трудно да се държи в ръце, го мятате на покривката. Започва да се изтегля с лекото на пръстите, отново в кръг. Теглите го в окръжност, докато стане прозрачно като паяжина. В началото може да ви се къса, но с времето ще се научите. Внимателно с пръстите се изтънява дебелото тесто по краищата, за да стане равномерно тънко. Не бива да остава по-дебело в края. Ще усетите докога може да се дърпа, когато тестото стане съвсем тънко и започне да се къса. Поръсете блата равномерно с капчици от разтопеното масло. По същия начин поръсете и с плънката. Хванете единия край на покривката и започнете внимателно да повдигате. Блатът сам ще се наиве на руло. Внимателно го внигнете и го навиите на руло в предварително намаслена и набрашнена тава. Същото направете и с останалите пет топки тесто. Навивайте ги в тавата една до друга. Сложете баницата да се пече за 20 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна, като поглеждате готовността и при нужда сложете фолио, за да не загори отгоре. Поръсете с вода и покрийте със суха кърпа за 10 минути.
Наложена баница със сирене
Необходими продукти:
1 пакет готови тънки кори
3 яйца
1 чаена чаша кисело мляко
1 чаена чаша брашно
1/2 чаена чаша олио
250 г сирене
1 чаена лъжичка сода бикарбонат
Начин на приготвяне:
В подходящ съд се разбиват леко яйцата. Прибавят се последователно, като непрекъснато се бърка с телена бъркалка олиото, брашното, киселото мляко, в което предварително е угасена содата бикарбонат, и натрошеното сирене. Сместа се разбърква много добре, докато се образува еднородна кашообразна маса.
В предварително намаслената тава се слагат две кори. Горната се наръсва по-обилно с олио, след което се разстила част от плънката. Слага се следващата кора, поръсва се с мазнина и пълнеж, после друга кора и така, докато свършат продуктите. Горният пласт завършва с две поставени една върху друга кори. Най-горната от тях се намазва обилно с мазнина и разбит жълтък. Пече се във фурна при температура 250°С. Изпечената баница се изважда и докато е гореща, се поръсва с пудра захар. След като изстине, се нарязва на парчета и се поднася с кисело мляко.