Преди 117 год. руски емигрант открива подсладителя захарин


| Прочетено Прочетено: 3048 пъти | КоменариКоментари: 0



Преди 117 год. руски емигрант открива подсладителя захаринНа 27.2.1879 г. случайно е открит захаринът при изследвания на окисляването на 2-толуолсулфонамид, които прави руският емигрант Константин Фалберг в лабораторията на американския професор А. Ремсен в университета „Джона Хопкинс”, информира Блиц.

Според разпространената версия Фалберг направил откритието, докато обядва. Хлябът му се сторил леко сладък, но никой друг от семейството му не усещал такъв вкус. Ученият моментално се досетил, че не хлябът е сладък, а явно неизмитите му добре пръсти след работата в лабораторията до обед са подсладили всичко пипнато.

Препаратът върху ръцете му по онова време се наричал сулфаминбензолна киселина и след обяда руснакът започнал трескава работа в лабораторията. Така от съединенията на горепосочената киселина е синтезиран захаринът, 300 пъти по-сладък от захарта.

През 1884 г. Фалберг патентова способа за получаване на захарин и започва производството му, обаче първоначалният метод се оказва неефективен.

Въпреки това след около 20 г захаринът вече се използва масово за подслаждане на храни и напитки. Забрана върху употребата му е наложена в 1902 г. в Германия, когато правителството на Бисмарк забранява продажбата на захарин, защото били засегнати интересите на правителството му в захарната индустрия. По онова време годишното производство на захарин достига 175 000 кг и относително евтиният „сладък конкурент” става твърде сериозен играч на пазара.

По време на Втората световна война производството на захарин е увеличено, поради недостига на обикновена захар. По онова време специфичен метало-нагарчащ вкус на захарина, който остава в устата известно време след консумация, е дори по-силен и осезаем от днес, когато почти не се усеща след множество подобрения на формулата. Главната му съставка е бензоичен сулфилимин.

Едва през 1950 г. в американската компания Maumee Chemical Company в Охайо е разработен метод, в който формулата няколкократно е подобрена и вкусът е чувствително подобрен. Захаринът започва да се използва широко като подсладител при болни от захарен диабет и при хора, поддържащи нискокалорийни диети.

През 1960-те години се появяват съобщения, че захаринът е канцерогенен. Изследвания през 1970 г. показват увеличение на заболеваемостта от рак на пикочния мехур сред лабораторни плъхове, хранени с увеличени дози захарин.

През 1977 г. американската Агенция по храните и лексарствата (FDA) предлага да бъде забранено използването на захарина в хранителната промишленост, както е направила Канада и СССР. Обаче Конгресът на САЩ вместо забраната налага изискването всички продукти със захарин да имат върху опаковката си предупреждение за възможно заболяване от рак. По-късно предположенията за канцерогенността на захарина са отхвърлени.

През 1991 г. FDA оттегля предложението си за забраната на захарина, а през 2000 г. Конгресът отменя закона за обозначаване върху опаковката опасността от заболяване.

Сега захаринът е одобрен от Обединената експертна комисия по хранителни добавки към СОЗ. В хранителната промишленост е регистриран като хранителна добавка Е954, като подсладител.

През 1967 г. започва производство на екологичен царевичен сироп за подслаждане с помощта на патентован ензим, който увеличава съдържанието на фруктоза в сиропа от 14 на 42%. Така царевичният сироп се превръща в предпочитан подсладител при основните марки безалкохолни напитки.











Акценти от Здравница



Лекари спасиха 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и бебето й

Лекари спасиха 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и бебето й

Благодарение на отличната съвместна работа между лекарските екипи на двете столични болници - УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ и СБАЛАГ Майчин дом, в дните след Великден бяха спасени два живота - на 17-годишна бременна жена с остра лимфобластна левкемия и на нейното новородено бебе....още

Въвеждат контрол в реално време на всички лекарства, които касата заплаща

Въвеждат контрол в реално време на всички лекарства, които касата заплаща

От 1 юни въвеждаме контрол в реално време при предписване и отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)....още

БЛС: Близо 412 българи умират годишно от хепатит С, докато терапията закъснява с месеци

БЛС: Близо 412 българи умират годишно от хепатит С, докато терапията закъснява с месеци

Всяка година над 1,1 милиона души по света умират от хепатит B и C. В България само от хепатит C губим около 412 живота годишно – това е повече от един човек дневно....още

Болестта на Бехтерев: Имаме съвременни лекарства, но грижата е амортизирана

Болестта на Бехтерев: Имаме съвременни лекарства, но грижата е амортизирана

Съвременната медицина вече разполага с решения за хората с анкилозиращ спондилит – заболяване, познато още като болестта на Бехтерев....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сироп от черен бъз - без захар Сироп от черен бъз - без захар

Сиропът от черен бъз на Здравница е натурален продукт, произведен в България, по домашна рецепта. Не съдържа захар! Подходящ е и за диабетици....


Цена: 6.50 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email