.jpg)
За целта е най-подходящо времето, когато се сменят млечните зъби - между 5-та и 13- тата година на детето.
Стволовите клетки, извлечени от мъдреци, възстановяват черния дроб, а тези от млечни зъби регенерират нервната, сърдечната, костната и мускулната система на организма, обясни още д-р Алексиев.
Днес лечението на заболявания чрез регенерация на тъкани от мезенхимни (тъканно-регенериращи)стволови клетки е най-новото и бързо развиващо се направление в съвременната медицина.
Процедурата е абсолютно безболезнена, зъбът не трябва да е много разклатен, не бива да е инфектиран, трябва да е без кариес и със запазен корен, уточняват зъболекарите.
От един млечен зъб могат да се изолират между 10 и 100 хиляди клетки, допълни още д-р Алексиев. След извършване на процедурата зъбът се поставя в специален съд и се транспортира до съответната тъканна банка.
Съхранението на стволови клетки, извлечени от пулпата на млечен зъб, е за период от 20 години.
За по-сигурно, специалистите препоръчват изваждане (екстракция) на две зъбчета, защото пулпата на едно зъбче води до съхранение на една проба биологичен материал. Добре е да има повече наличен материал, за да има повече възможности за терапии, ако се наложи.
прочети още Растителните стволови клетки - новият „еликсир на младостта”
прочети още Разработват лекарство срещу ракови стволови клетки