
Основните съставни части на храната са: белтъчни вещества, мазнини, въглехидрати, вода, витамини и минерални соли.
Белтъчини
Белтъчините са градивни вещества за организма и най-важната съставна част на клетките, които образуват тъканите на нашето тяло. Те участвуват в образуването на важни за живота вещества. С тях се осъществяват важни процеси на организма, без които животът е невъзможен. Белтъчните вещества при обмяната в организма се разграждат до малки съставни части (аминокиселини), от които след това организмът си изгражда нови собствени, присъщи на него белтъчини.
Белтъчни вещества човек приема с яйцата, месото, млякото и млечните произведения, рибата, бобовите растения, житните зърна, хляба и пр. Те се намират в различни количества в почти всички храни.
Мазнини
Мазнините имат голямо енергетично значение, поради което би могло да се нарекат гориво за човека. Те се използуват, колкото е необходимо за организма, а излишъкът се натрупва в различни части на тялото. Мазнините също участвуват в много жизнени процеси. Приети в голямо количество, оказват неблагоприятно въздействие. За предпочитане е и болни, и здрави да употребяват растителни или млечни масла, които се оползотворяват по-лесно от свинската мас и лой.
Въглехидрати
Въглехидратите имат важно значение поради енергетичната си роля. Народът с основание казва, че те поддържат топлината на тялото. Те са главните вещества, участвуващи в обменните процеси на организма. Обаче приети в по-големи количества, въглехидратите имат неблагоприятно действие.
Вода
Водата, както слънцето и въздухът, е крайно необходима за човешкия организъм. Без нея животът е немислим. Всички процеси в организма протичат във водна среда. Водата е извънредно нужна за нормалното функциониране на организма. Чрез водата в тялото се въвеждат минерални соли и редица други хранителни вещества. С нейна помощ от организма се изхвърлят веществата, получаващи се при обмяната.
Витамини
Витамините са жизненонеобходими за нормалната дейност на човешкия организъм. Повечето от тях се набавят с храната. Известна част се изготвя в организма. Когато не се налага приемането на по- големи дози витамини, те трябва да се приемат със съдържащите ги естествени продукти, храни, а не в готова лекарствена форма. Този начин на приемане е по-природосъобразен и отговаря повече на духа на народната медицина. Витамините регулират обменните процеси, благоприятно влияят върху нервната система, върху дейността на жлезите с вътрешна секреция, засилват имунитета, като повишават работоспособността на организма и устойчивостта му срещу инфекциите, т. е. играят предпазна роля.
Нуждата от витамини значително нараства при усилен физически труд, ниски температури, бременност, заболяване и пр. При такова състояние е необходимо човек да получава по-големи количества витамини. Недостигът или липсата на витамини в храната предизвикват заболявания - хиповитаминоза и авитаминоза.
Минерални соли
Всяко заболяване повече или по-малко засяга обмяната на веществата, при което винаги се нарушава и минералната обмяна. Чрез регулиране на храненето може да се въздействува върху минералното равновесие в организма, както и за увеличаване съдържанието на някои соли. При различните заболявания е необходимо храната да се подбира така, че да съдържа по-голямо или по-малко в сравнение с физиологичните норми количество различни соли, като се спазва и определено съотношение между тях, например между калция и фосфора, калия и натрия. По този начин се регулира и равновесието между основите и киселините в организма. Без минералните соли е невъзможно протичането на много от жизнените процеси. За организма са необходими в по-голямо или по-малко количество почти всички минерални соли, които се срещат в природата. Най-важни са солите на натрия, калция, калия, магнезия и желязото.
прочети още Какво представляват въглехидратите и как нашето тяло ги използва
прочети още Да научим повече за витамините, как и от къде да ги набавяме
прочети още 10 златни правила за съхранение на храната и здравословното й приготвяне