.jpg)
Изкуствено предизвиканият аборт е във вид на медикаментозна или хирургическа намеса. Прилага се до 12-та седмица от бременността, по късен аборт крие голяма опасност за живота на майката и е в по-голяма степен морално неприемлив поради израстването на ембриона (начална форма - зародиш на живот във фетус) до плод с индивидуални белези. До предизвикан аборт може да се стигне поради медицински показания в интерес на здравето на жената, при доказано нежизнеспособен зародиш или по желание.
Абортът влияе върху цялото тяло на жената, върху всяка система, върху всеки орган. Всеки аборт повече или по-малко подкопава здравето на жената. Когато сперматозоидите навлизат в яйцеклетката веднага започва възстановяване на тялото и рязкото прекъсване на тези промени води до последици, страдат преди всичко хормоналната и нервната системи.
Хормоналната недостатъчност може да доведе до нарушения на възпроизводителната функция. Причината за безплодието в много случаи се намира точно в тази система.
Премахването на плода се отразява неблагоприятно и върху щитовидната жлеза. Проблемите, които могат да възникнат след прекратяване на бременността, могат да бъдат различни по своя характер, но всички се отразяват върху тялото и организма.
Около 12% от жените, които претърпяват аборт, страдат от нарушения в менструалния цикъл и дори има случаи, в които след претърпяна интервенция менструацията спира напълно. Също така претърпяването на аборт може да доведе до увеличаване на риска от възпалителни процеси в областта на гениталиите, като всеки аборт намалява шанса за раждането на здраво дете.