
Десет от тези младежи обаче ще имат подкрепа за добър старт в живота. Те живеят в защитено жилище, изградено изцяло с частна инициатива. Домът се нарича "Заедно", както и фондацията, отворена след построяването на сградата. Пламен, Светльо, Иван, Виктория, Ирена, Дани се радват на обстановка, която би могла да мине и за луксозна. "Младежите могат да останат в жилището максимум година. Условията за живот са наистина добри, но съм сигурен, че това ги мотивира да искат и да работят за подобен стандарт, след като излязат от жилището", смята основателят и управител на фондацията арх. Иво Пантелеев. Десетте сираци учат английски или италиански. След седмица ще почнат шофьорски курс. Работят с психолог, за да ускорят социализацията си. На някого грижите може да се сторят прекалени, но като излязат от домовете, тези деца не знаят как да се справят с най-елементарните неща, защото никога не са ги правили, коментират хората, които обгрижват младежите в защитеното жилище. Някои от тях сега работят, други си търсят подходяща работа. Идеята на "Заедно" е те да продължат да учат или да усвоят професия, която не само ще ги храни, но да я практикуват с желание.
Сградата на защитеното жилище "Заедно" е сменила старото порутено училище на село Гурмазово. Навремето то било построено също с дарение. Българи от Канада предоставили на общината земята за школото и после помогнали и с пари. Сегашната къща за сираци продължава традицията да се помага на добра воля и благотворително. Още преди три години искахме да направим нещо паралелно с бизнеса ни, обяснява арх. Пантелеев. Той е шеф на архитектурно-дизайнерско бюро. Тогава се свързали с Движението на българските майки. Оттам дошла и идеята да се изгради защитено жилище за младежи от социалните домове. Кметът на Божурище помогнал да се прехвърли земята. Бизнесмени ударили рамо, всеки в своята област - електричество, ВиК, строителни материали. Отделно заможни хора дарили пари за идеята. Така половин година след построяването му в жилището са настанени седем момчета и три момичета. Подборът, който направихме, беше с ясно формулирани критерии и те са - потенциал, желание, капацитет, обяснява Иво Пантелеев. Психолози и социални работници преценили кой от кандидатите има сили и желание да вземе в свои ръце живота си. Децата, които излизат от домовете, може и да са много, но малко са тези, които имат кураж да вземат решение и да се опълчат на съдбата, допълва Пантелеев. Още при строежа се явили много сираци между 18 и 23 години. На насроченото интервю обаче дошли много малко от тях. Това, което предлагаме, е над средния стандарт за България, посочва управителят на "Заедно". Той е убеден, че това е стартът, който децата трябва да получат, за да поискат горещо да направляват живота си.
В двора на жилището в събота се събраха десетки бизнесмени, сподвижници на идеята "Заедно". Те учредиха едноименния клуб. Целта е дейността да се финансира редовно, за да могат да се предприемат и други инициативи. 2000 приятели с вноски по 100 лева правят годишния ни бюджет от 200 хил. лева, написаха инициаторите в поканата за градинско парти в двора на защитеното жилище. Целта е за две години да се осигури устойчивост на проекта. На призива се отзоваха десетки хора от различни сфери. Стилист Капанов например е взел едно от момчетата да го обучава, защото мечтата му е да стане фризьор. Дияна и Валерий Караджови пък поддържат елинсталацията, част от която са дарили. Певецът Васил Петров е лице на кампанията "Заедно" и раздаде наградите от благотворителната томбола. В първия ден клубът набра 70 вноски. Фирмите дават по 100 лева, а личностите, които желаят да подкрепят, по 50 лева. За по-големите суми оставяме на вашето решение, написаха инициаторите на "Заедно". Учредителите пък се снимаха за спомен пред сградата на защитеното жилище.
