
Както в европейската, така и в североафриканската фитотерапия копърът е ценен както като подправка, така и като лек. В Алжир и Тунис напр. от листата на копъра правят силен чай и го пият за укрепване на паметта и имунната система. В Германия напр. се препоръчва комбинацията чай от семената на копър и бани с копър за цялостно прочистване на организма.
Чаят може да се направи и от листенцата на копъра: 2 суп.л. счукани листа се заливат с 1 ч.ч. вода. За ваната може да приготвите 1 ч.ч чай от копър или директно да изсипете 1 шепа семена във водата.Не забравяйте да изядете и малко копър- целия, заедно със стъблото и листата.
От най-стари времена етеричното масло от копър било наричано” нежният борец срещу газове”. Той бил доказано средство при флатуленция и за облекчаване коликите на бебета. Счукайте семена на копър и ги добавете към 1ч.ч вода. Оставете ги да киснат няколко часа, прецедете семената и подсладете отварата. За деца се препоръчва по 1-2 чаени лъжички няколко пъти дневно.
Ако имате етерично масло от копър, то можете да капвате по 3-4 капки върху бучка захар или в 1 суп.л. прясно мляко за облекчаване на газовете.
Във френския двор била популярна рецепта, при която се ползвали торбички със семена на копър. Те се правели, за да се отстранят проблеми по кожата на лицето, които възниквали с възрастта. Счукайте 1 шепа семена от копър и ги накиснете във вряла вода. Прецедете семената, добавете 2 суп. л. кисело мляко и 1 суп.л. мед. Със сместа направете маска на лицето. Оставете я 30 мин, след което отмийте с хладка вода.
Още гръцкият лекар Диоскурид в 1 в. препоръчвал чай от копър, за да се регулира уринирането. Сложете малко счукани семена от копър в 1 ч.ч. вряла вода. Накиснете, прецедете и пийте. Можете да ползвате и готов чай.
Семената на копъра са невероятен помощник и при всякакви храносмилателни проблеми, а също и при коремни болки при месечния цикъл.Накиснете 1 шепа семена в 1 ч.ч вряла вода, прецедете семената и пийте при необходимост.