.jpg)
Преди около 200 – 250 млн. години се срещат два континента – днешна Индия и горната част на Евразия, в резултат на което след известно време се образува най- високата планина в света – Хималаите. А залежите от сол, които преди това се намирали в океана, заради движенията на земната кора все повече се издигат нагоре към повърхността, като пътьом се смесват с магмата и така се обогатяват с различни макро- и микроелементи. Ето защо хималайската сол е един от най-полезните видове сол на планетата, обяснява руският учен Николай Даников в книгата си „Чудодейната сила на солта” (издателство”Труд”)
Розовата сол от далечни времена е ценена от лекари и лечители заради нейните прекрасни лековити свойства. Още навремето си Александър Македонски заповядва да я извозват със слонове по индийския хребет за царските семейства и тогавашната аристокрация. Според различни данни
хималайската сол съдържа между 82 и 92 макро- и микроелемента, докато в обикновената готварска те са само 2.
Хималайската сол отговаря на всички днешни стандарти за качество. Понастоящем тя се добива в планинската част на Пакистан. В непреработен вид хималайската розова сол представлява парчета с розов или виолетов цвят. Готварската хималайска сол се продава във вид на средни по размери кристали. Това е свързано с резултатите от проучванията, според които розовата сол се усвоява най-добре, когато е в кристално състояние.
Точно за това към опаковката є често се прилага специална мелничка за смилане на продукта. Розовата готварска сол се използва в кулинарията, също както и другите видове от този продукт.
Лековити свойства на хималайската розова сол
Пречиства организма от шлаки, възстановява и регу лира водно-солния обмен, стимулира апетита, спомага за регенерирането на клетките и за подмладяване на целия организъм; отпуска мускулните тъкани; уравновесява психичното състояние; има комплексен терапевтичен ефект, когато се използва за вани; не задържа вода в тъканите, ако се взема в нормални дози (готварската сол задържа течностите, дори да се взема в малки дози); има леко слабително и диуретично действие; подобрява циркулацията на кръвта и лимфата; напълно се усвоява от организма, защото прониква в клетките в първичния си вид, без да се преобразува; облекчава синдрома на мах мурлук; помага при болки в ставите.
Показания за използване на хималайската сол
Храносмилателни разстройства; отслабена имунна система – синдром на хронична умора; заболявания на пикочно-половата система; заболявания на опорно- двигателния апарат (на гръбнака, подагра, ревматизъм, артроза, артрити и др.), заболявания в устната кухина и носоглътката (грип, пародонтоза, зъбобол, ангини, други инфекции и т. н.); ендокринни заболявания (тиреотоксикоза, затлъстяване, мастопатия, женско безплодие); ухапвания от насекоми – мястото трябва да се намокри с вода и да се посипе със солта; проблеми с метаболизма; нарушен сън; кожни болести (херпес, обрив, псориазис и др. – мястото се намокря със солен разтвор и след няколко минути се изплаква); хипертония, отравяния; задържане на вода; астма.
Противопоказания за вземането на солни вани
Злокачествени тумори, а също и доброкачествени, ако бележат тенденция към нарастване. Всякакви заболявания на кръвта в обострен стадий. Прогресираща глаукома. Бременност (през втората половина). Заболявания, които се характеризират със склонност към храчене на кръв или кръвотечения. Туберкулоза в активна фаза по време на процеса на образуване на каверни. Повишена чувствителност и непоносимост към сол- та. Венозна недостатъчност в краката (хронична форма). Прогресиращ тромбофлебит. Възпалителни процеси в остра форма при обостряне на хронично заболяване или негово усложняване, при дружавано от остър гноен процес. Някои разновидности на кожни заболявания, например пемфигус, мокреща екзема и др. Някои стадии на бъбречна недостатъчност (хронична форма).
Начини за използване на хималайската розова сол
Профилактика и лечение на редица заболявания или просто изхвърляне на шлаките с помощта на лечебен солен разтвор, солени вани, инхалации, гаргари или ком преси. Използване в хранителната промишленост. Хималайската сол е не само много по-вкусна, но и много по-полезна от обикновената.
Йонизиране на въздуха със солни лампи за профилактика на респираторните заболявания.
Във вид на дезодорант – за целта съответното място се намокря със соления разтвор. Солта предотвратява размножаването на бактериите и е много по-безопасно вещество, отколкото съвременните дезодоранти, които съдържат големи количества химикали.
След бръснене разтворът с хималайска сол много добре успокоява кожата и отстранява зачервяванията.
Кой е Николай Даников?
Николай Даников е роден 6 юни 1941. Той има богат опит в областта на изследванията, медицинските и образователни дейности. Автор на повече от 150 нововъведения в областта на практическата медицина. От началото на 90-те години напълно се посвещава на теоретично и практическо обучение на лечебните свойства на билките.
Специалист е в използването на лечебни растения в лечението и профилактиката на редица заболявания на тялото, като различни онкологични заболявания, астма, диабет, ревматизъм; и други заболявания, а именно: доброкачествени тумори на женското тяло (матката, гърдата, фиброиди), камъни в черния дроб, бъбреците, заболявания на гастроинтестиналния тракт, сърдечно-съдовата система и други.
Автор на повече от 60 публикувани книги за лечебните растения в над 5 млн. тираж.
разгледай и поръчай Хималайска кристална сол - Здравница (250 гр.)
разгледай и поръчай Хималайска кристална сол - Здравница (500 гр.)
разгледай и поръчай Хималайска кристална сол - Здравница (1 кг.)
прочети още Здравословните ползи на хималайската сол