
Колеги, приятели, съмишленици и последователи от медицинската общност се събраха на юбилейното честване, за да отбележат приноса на проф. д-р Иван Митев (1924-2006 ) за развитието на педиатрията и особено на социалната педиатрия и детската ревмокардиология.
Поздравителни адреси бяха изпратени от името на здравния министър д-р Мирослав Ненков, от проф. д-р Генчо Начев, председател на Общото събрание на Медицински университет- София и изп. директор на УМБАЛ „Св.Екатерина” и д-р Костадин Ангелов, изп. Директор на УМБАЛ „Александровска”.
Лекарският съюз присъди почетен знак „Златен” в знак на уважение и признателност към проф. д-р Иван Митев. Наградата получиха членовете на семейството- проф. д-р Ваньо Митев, ректор на Медицински университет –София и д-р Полина Митева, началник Клиника по хемодиализа в СБАЛДБ
На събитието присъстваха много гости, директори на болници и ръководители на клиники, журналисти.
Модераторът на тържеството проф. д-р Иван Литвиненко, началник Клиника по неврология и Ръководител на катедра по Педиатрия към СБАЛДБ, подробно представи биографията на проф. д-р Иван Митев. Той посочи, че венец на неговите научни търсения е открития от него Шести сърдечен тон, за което през 1973 г. е признат за втория български откривател, а през 2009 г. откритието е обявено за най-голямото българско научно постижение на 20-ти век. Под печат е дисертацият на проф. Митев за Шестия сърден тон, която ще излезе в тираж от 500 бр., съобщи ректорът на МУ-София проф. д-р Ваньо Митев
Беше показана любовта на ученика към учителя, разказани бяха много топли спомени.
На събитието присъстваха много гости, сред които бившия здравен министър проф. д-р Николай Петров, проф. д-р Ваньо Митев- ректор на Медицинския университет- София, проф. д-р Марин Маринов, декан на Медицинския факултет при МУ-София, д-р Костадин Ангелов, изп. Директор на УМБАЛ „ Александровска”, ръководители на клиники, бивши преподаватели, работили с проф. д-р Иван Митев, журналисти.
В Специализираната болница за активно лечение „ Д-р Иван Митев”- София (СБАЛДБ) годишно се лекуват между 5500 и 6 хил. деца на възраст от 0 до 18 годишна възраст по всички профили на педиатрията. Тук работи екип от високоспециализирани кадри, сред които 63-ма лекари, по-голямата част от които са преподаватели в Медицински университет- София и хабилитирани лица.