
Нерви и стрес все по-често карат хората да стискат зъби несъзнателно, за да могат да контролират и управляват напрегнатото ежедневие, а през нощта тези моменти се проявяват дори с по-голяма сила. Последиците са износване на зъбния емайл, счупване на зъбите, промяна в подвижността на челюстите, а също болки в главата и врата, позиви за повръщане, дори загуба на равновесие, замаяност и шум в ушите, отбелязват специалистите.
Кои са потърпевшите
Данните сочат, че мениджърите са на първо място в групата на засегнатите от бруксизъм, като от 2009 г. броят им се е увеличил с 30 %. За всички е ясно, че изпълнителните директори винаги са били подложени на голям натиск, но любопитно е, че средният управленски персонал, дори в банките не споделя за подобни оплаквания.
Политици и учители са другата голяма група на потърпевшите. Те се оплакват основно от главоболие при събуждане, болки в челюстта и ушите (като при отит). А също и трудности при завъртане на шията заради болка, както и болезненост при прозявка и дори при хранене. Също така могат да се изострят кошмарите, което да засили депресивните състояния. Ако не се лекува навреме, заболяването може да доведе до разрушаване и износване на зъбите, появата на кариеси, гингвит и наранявания на венците.
Решението не е лесно и не трябва да се свежда единствено до поставянето на шини. Трябва да се обърне внимание на повече почивка, изпитване на по-малко болка и повече релакс, съветват специалистите като препоръчват в лечението при най-тежките случаи да се включат още физиотерапия и психотерапия.
Какво е бруксизъм?
Това е състояние при което през деня или нощем несъзнателно зъбите се стискат или се скърца с тях, без да има храна за дъвчене.
Има ли някакви симптоми?
Периодичното посещение при зъболекар помага да се постави диагнозата по-рано и така да се предотврати необратимото износване както на зъбите, така на мускулите и ставите. В други случаи е необходимо вашият партньор да го открие, а също и да забележи, че вашите зъби са станали по-малки, по-чувствителни са на студ и топло, че сутрин ставате с главоболие и болки в лицевите мускули.
Скърцане или стискане на зъбите?
И двете форми се срещат много често. Стискането на зъбите като че ли се среща повече през деня, а скърцането –нощем.
Какво е лечението?
Понякога се налага да се комбинират 2 типа лечение, така че да то да изпревари усложненията.
Какво може да се направи, за да се спре бруксизма през деня?
Пациентът трябва да успее да контролира навика да стиска зъби несъзнателно и да осъзнае кога го прави. По-добре е това движение да бъде заменено с преместване на езика към небцето, което не е вредно. При някои пациенти се препоръчва да носят шина през деня, когато са си у дома.
Може ли да има превенция?
Причините за появата на бруксизъм са различни. Често това може да не е стрес или силни емоции, а неправилна захапка. При други може да е последица от вземане на антидепресанти. Много важна е ранната диагностика, така се избягват усложненията.
Препоръчително ли е да се носи шина?
Ако това води до намаляване и ограничаване на тези действия, то тя може да остане до отучването от навика. При някои пациенти, подложени отново на стресови ситуации, се наблюдава рецидив и те отново се нуждаят от шина. Поставянето и махането й винаги трябва да бъде указано от зъболекар, след задълбочено запознаване с конкретния случай.