
При някои хора симптомите на сенната хрема могат да се проявяват целогодишно, провокирани и от прах, животински косми, пух, пера, гъбични спори, други дразнители от околната среда. Предразположението към сенна хрема най-често е наследствено. Често се съчетава с копривна треска и астма;
Какво представлява алергията - при среща с различни дразнители имунната система реагира, като изработва антитела, които осигуряват устойчивостта на организма към външно въздействие; в някои случаи обаче при повторен контакт с дразнителите, реакцията е повишена чувствителност, т.е. алергия, непоносимост към дразнителя, който вече се нарича алерген, въпреки че може да е безвредно вещество.
Какви са симптомите при сенна хрема?
- лигавицата на носа се възпалява, секретите от носа са бистри като вода и не много обилни;
- кихане, различно по сила и честота;
- сърбеж в очите, насълзяване, конюнктивит, зачервени ръбове на клепачите, понякога подуване на клепачите в резултат на възпалението;
- лесна умора и раздразнителност;
- в началото симптомите могат да се объркат с тези на простудата, но при нея температурата се покачва, секретът от носа е обилен и жълтеникав, овладява се за седмица, а сенната хрема месец-два и повече.
Какви са причините за заболяването?
- тичинковият прашец (полените) на цветовете на растенията;
- полените на дърветата се появяват първи, от февруари до май, в зависимост от климатичната област и особеностите на времето за сезона;
- в края на пролетта и през лятото е времето с най-много проблеми за страдащите от сенна хрема - освен дървета, цъфтят треви, житни, цветя, прозорците са отворени, хората са по-често навън, отиват на почивка;
- есента е времето на спорежните полени;
- полипите в носа улесняват развитието на заболяването.
Каква е прогнозата?
Макар и рядко, при някои хора алергичната реакция може да е толкова силна, че да се стигне до анафилактичен шок. Той започва внезапно, кожата подпухва, гърлото отича, дишането е затруднено, може да се появят сърбеж, гадене, повръщане, разстройство, превъзбуда и ако кръвното падне рязко, животът е застрашен; затова незабавно още при първите съмнения трябва да се търси лекарска помощ.
Близо половината от хората, алергични към полени, имат свръхчувствителна лигавица на бронхите. Ако алергията се прехвърли в белия дроб, сенната хрема се превръща в астма. В някои случаи възпалителните реакции на лигавицата се проявяват и в носната кухина. Ето защо човек трябва да потърси лекар още при първите симптоми и най-добре е да отидете на алерголог.