.jpg)
Съветите са на доц. д-р Весел Кантарджиев, началник на кожни и венерически болести във Военномедицинска академия - София.
Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които „страдат“ от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността.
За външния свят това е заболяване, което се характеризира с бели петна по кожата. За пациентите – под повърхността на белите петна се крие психоемоционален дискомфорт, понякога съпроводен със силен сърбеж на кожата и множество други нелеки симптоми. Обикновено започва от ръцете, предмишниците, стъпала и лице.
Статистиката сочи, че витилигото вече не е съвсем рядко срещана болест, като по последни данни се среща при 1:100 или 200 души или честотата му за света е средно между 0,5 и 2%. Интересното е, че този процент в някои страни като Индия, Мексико и Япония, е значително по-висок и достига цифрата 8%“.
Кого засяга витилигото?
Витилигото засяга еднакво всички раси и полове. Това е по-видимо при хора с по-тъмен тон на кожата. Въпреки че може да се развие при всеки на всякаква възраст, макулите или петната обикновено се появяват преди 30-годишна възраст.
Може да сте изложени на по-висок риск от развитие на витилиго, ако имате определени автоимунни заболявания като: Болест на Адисон, анемия, диабет (тип 1), лупус, псориазис, ревматоиден артрит, заболяване на щитовидната жлеза.
Причинява ли витилигото усложнения?
Независимо от научния прогрес на медицината в посока на лечение, диагностика и профилактика, „витилигото остава едно от трудните за лечение и прогноза за развитие заболяване“, казва доц. Кантарджиев. С известен успех се използват локални кортикостероиди. Основно средство на лечение е фототерапията или т.нар локална или системна PUVA със сензибилизатор под формата на разтвор, таблетки или крем. Съвременните насоки в терапията представляват и някои локални калциневринови инхибитори като такролимус.
В САЩ и в редица европейски държави вече се прилага биологична терапия с JAK инхибитори, като локалната форма (руксолитиниб крем) е одобрена за лечение на витилиго. Тези инхибитори селективно модулират ключови сигнални пътища, участващи в автоимунните процеси, като потискат свръхактивния интерферон-гама-медииран механизъм, който играе централна роля в патогенезата на заболяването. Очаква се тази терапия да бъде въведена и в България, което ще разшири възможностите за съвременно и патогенетично насочено лечение на витилиго.
За поставяне на диагнозата се използва т.нар. лампа на Ууд, като диагностицирането е сравнително лесен процес за специалистите по кожни болести.
Клиниката по дерматология на ВМА разполага с модерен фототерапевтичен сектор, снабден с необходимата апаратура системна и локална PUVA-терапия, благодарение на което често се срещаме с болестта.