
На 3 март всяка година се отбелязва Световният ден на слуха. По този повод Клиниката по УНГ болести към УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ и тази година обявява безплатни прегледи на деца със съмнение за намаление на слуха. Прегледите ще се проведат между 4 и 7 март 2025г. в сектор „Аудиология“ (вход от бул. „Данаил Николаев“ 26, етаж 3) след предварително записван час. Записване на час може да се направи на телефон 02/9432367 в периода 8-14ч. в делнични дни.
Не всички деца се раждат глухи. При някои от тях слухът може да се загуби в по-късен етап от живота поради различни причини – вирусни инфекции (заушка, грип, менингит), травми на главата, излагане на прекомерен шум или като страничен ефект от медикаменти. Освен това е възможно от двама нормално чуващи родители да се появи глухо дете, ако са носители на рецесивния ген, отговорен за липсата на слух.
Как родителите могат да разпознаят проблем със слуха?
Някои от сигналите, по които родителите могат да се ориентират, че детето им може да има проблем със слуха:
- Липса на реакция към силни звуци
- Затруднения при следването на разговори
- Забавено развитие на речта
- Често питане "Какво?" или нужда от усилване на телевизора или музиката
Основната причина за загуба на слух при възрастните е излагането на високи нива на шум. Роля имат също възрастовите фактори, както и някои хронични или възпалителни заболявания.
Според Световната здравна организация ниво на шум до 70 децибела е считано за безопасно за човешкия слух. Препоръчителната дълготрайност за излагане на 85 dB е 8 часа, а за 110 dB е само 1 минута и 29 секунди.
Колко силни са 85 dB в ежедневието?
85 децибела е ниво на шум или звук, еквивалентно на това от блендер за храна, натоварен трафик, прахосмукачка, сешоар, шумен ресторант или кино.
Силата на звука от слушалките, с които все по-често могат да бъдат срещнати хора по улиците, обикновено надхвърля 95-100 dB.
Първият Център по кохлеарна имплантация в България към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, в който се поставят импланти както на възрастни, така и на деца, е създаден през 2000 г.
„Имаме опит дори и с най-предизвикателните имплантации, когато малките пациенти са с вродени малформации на ухото, с особености в кохлеята, което изисква от хирурга умение да насочи електрода към най-подходящото място“, обяснява доц. д-р Тодор Попов, един от най-опитните УНГ хирурзи в България.
Като голямо постижение лекарите отчитат, че имплантите, както при децата, така и при възрастните, вече се реимбурсират от Здравната каса. Освен това НЗОК заплаща за смяната на процесорите.
