Какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв?


| Прочетено Прочетено: 336 пъти | КоменариКоментари: 0



Какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв?

Съветите са на Божидар Цендов, психотерапевт, семеен терапевт, констелатор.

"Не е достатъчно зряла личност, инфантилен е". Заради това впечатление за партньора (мъж или жена) двойките много често търсят семеен терапевт. Това убеждение може дори да спре хората да влязат във връзка.

Независимо дали това е вярно или невярно наблюдение, то създава непреодолимо напрежение в отношенията. Ако е вярно наблюдение, чисто обективно няма как да се получат отношенията - все едно възрастен човек да започне жизнен проект за възрастни с петгодишно или десетгодишно дете.

Ще споделя на края на статията какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв.

Сега ще разгледаме основни характеристики и проявления на зряла личност и как да разберем дали те липсват. Зрелостта се проявява чрез емоционална стабилност, отговорност, способност за самоосъзнаване и умение за адаптиране (приспособяване) към различни ситуации; конкретно в двойката с уважение, приемане на другия и фокусиране върху общи цели и интереси.

Да си зрял не е свързано единствено с възрастта, а с развитието на вътрешните качества и отношението към света.

1. Емоционална зрялост
Справяне с емоциите: Зрелият човек умее да изразява емоциите си по здравословен начин, без да ги потиска или да ги прехвърля върху другите. Може да усети емоциите, чувствата и усещанията в тялото, да ги представи чрез думи и да ги обясни на другия.
Да споделя своите интереси и нужди, без да очаква другият по магически начин да се "сети" за тях. Разбира, че емоциите му са резултат най-вече от неговата история, детство и зрялост, а не наказание от страна на другия.

Умение за управление на конфликти: Като зряла личност той се справя с несъгласията с уважение, без да се впуска в драматични реакции. Това означава и свобода от твърдите очаквания. Винаги може да се случи нещо неочаквано и така се проявява животът.
В двойката конфликтите се решават, така че решението да е добро за двамата (по възможност и за децата) и да съответства на общите цели на двамата.

Емпатия: Зрелият човек разбира и приема емоциите на другите, без да ги осъжда. Не ги смята за критика към себе си, а за израз на начина, по който другия преживява живота и отношенията им.
Най-добре тук и при следващите характеристики за зряла личност да прецените доколко вашият партньор се справя с тези неща, но също доколко се справяте и вие. Като си припомняте собствените ситуации и преживявания.

Имайте предвид, че може да сте достатъчно зрели за успешна връзка дори да притежавате само част от тези качества.

Достатъчното е достатъчно. Перфекционизмът не е от качествата на зряла личност, по-скоро е израз на детското не-осъзнаване на ограниченията на ресурсите, с които разполагаме (най-вече време и енергия, включително психична).

2. Отговорност
Отговорност за действията: Той поема отговорност да коригира грешките си, ако реши да ги коригира. Поема отговорност за последствията, ако реши да не коригира грешките си и на него може да се разчита.
Тук е поемането на отговорност за самия себе си и за удовлетворяване на нуждите си.  Това е и отговорността да откриеш какви са собствените ти нужди и ясно да ги съобщиш на другия.

Прогнозиране на последствията: Умее да обмисля последствията от своите решения и действия.
Това включва и последствията като емоционални реакции на другите.

Самостоятелност: Зрелият човек не очаква другите да решават проблемите му, но също така знае кога и как да поиска помощ. Осъзнаване кой за какво може да помогне.
Зрелият човек не крие проблемите, защото те се задълбочават, включително тези с емоционалното му състояние.

Не очаква партньорът му да му окаже пълна емоционална подкрепа - това го могат само родителите. Не очаква партньорът да влиза в ролята на баща или майка, нито да поема отговорност за личния му живот.

3. Самоосъзнаването на зряла личност
Осъзнаване на силните и слабите страни: Зрелият човек знае в какво е добър и къде има нужда от развитие. Това означава и да не се изсилва пред партньора си, иначе казано да не се фука с неща, които не може, нито пък ги няма. Нито да дава, неизпълними и нереалистични обещания
Приемане на себе си: Той не търси одобрение на всяка цена и приема недостатъците си.
Знае добрите си и "лоши" страни и приема "лошите" си страни като възможност да се развива; учи се да използва "лошите" си страни по добър начин - например, да превърне скъперничеството просто в пестеливост и да знае кога просто трябва да се харчи.

Постоянно развитие: Зрелият човек е отворен към учене и самоусъвършенстване. Не вижда грешките си като провал, а като стъпки напред към развитието.

4. Здравословни взаимоотношения

Равнопоставеност: Зрелият човек изгражда връзки, базирани на уважение и взаимност.
Това включва и баланс на даването и получаването (въпрос на чувство е). Ако няма равнопоставеност, влизате в ролята на баща или майка, което е вид насилие и за двамата.

Граници: Той уважава личните граници на другите и очаква същото в замяна. Пази и своите граници.
Лоялност и честност: Поддържа искреност в отношенията си, без да манипулира или да играе роли (например, да се фука колко е велик на първите срещи).

5. Гъвкавост и адаптивност (приспособяване) на зряла личност
Умение да приема промени: Зрелият човек разбира, че промяната е неизбежна, и се адаптира към нея с минимален стрес.
В двойката винаги има големи промени: влизане във връзка, започвате да живеете заедно, ще купувате кола, ще купувате жилище, раждането на всяко дете, загуба на родител (засяга и двамата), всяка жизнена криза на всеки (а всеки се очаква да има поне пет през живота си, включително пенсионирането) - като порастват децата и техния пубертет, и техните жизнени кризи, започване и смяна на работа; всяка по-голяма загуба и т.н.

Като стигнете брачен живот от 50 години, ще имате по една много голяма промяна поне на година и половина, която може да бъде изживяване месеци наред.

Толерантност към различията: Той приема разнообразието в хората и ситуациите, без да изпитва нужда да ги променя.
Не възпитава партньора си, не го наказва, не му мълчи, не му прави муцки. Разговаря с него какво иска да постигнат заедно, а не какво трябва да се промени в другия.

6. Дългосрочно мислене на зряла личност
Фокус върху бъдещето: Зрелият човек мисли за дългосрочните цели и последствия, вместо да се поддава на моментни импулси.
Двойката е двойка, когато се работи за връзката и имате дългосрочни общи цели, включително след пенсионирането.

Приоритети: Умее да балансира между работа, личен живот и хобита.

7. Чувство за хумор
Лекота при трудности: Зрелият човек намира начини да се усмихне дори в трудни ситуации.
Намаляване на прекалената сериозност. Разбирането, че човек може да се справи със всичко, което му предлага живота.

Самоирония: Той може да се шегува със себе си, без това да накърнява самочувствието му.
Сега да се върнем на случая, когато само ви се струва, че партньорът ви е незрял. Ако се позанимаете с това да реализирате в себе си някои от горните характеристики, вече няма да ви пука какъв е партньорът ви - ще живеете удовлетворителен живот и ще знаете как да се справите с връзката си.

Виждате, че зрелостта се разпознава не чрез думи, а основно чрез действия, отношение и вътрешен баланс.

Зрелият човек е автентичен, последователен и създава хармония около себе си.

За контакти:
Божидар Цендов
психотерапевт, семеен терапевт, констелатор
0888 605 365











Акценти от Здравница



Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Макар и рядко, е напълно възможност да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Обяснението е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен....още

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Има ли как да сме подготвени за предстоящия бум на грипа? Предлагаме Ви няколко лесни правила за поведение при евентуално заразяване....още

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Качественият инхалатор е от ключово значение за ефективността на лечението на муковисцидоза. Той доставя медикаментите директно в белите дробове, подпомагайки дишането и намалявайки риска от сериозни инфекции....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Оригинален канадски кленов сироп Оригинален канадски кленов сироп

Екологично чист продукт. 100% гаранция за качество и произход. Директно от Канада. Клас "А" (Light)....


Цена: 40.20 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email