Ореховите ядки са истински, естствени концентрати на белтъци и мазнини. Към тях се добавят още дъбилни и багрилни вещества, както и минерални соли. Особено голямо е количеството на калиеви, фосфорни, магнезиеви, железни соли. Ядките са богати също на витамини В1, В2 и РР, познат още като ниацин или витамин В3.
Отдавна са известни и полезните свойства на зелената черупка на орехчетата: богати на витамин С, багрилни и дъбилни вещества и др. Зелените орехи и зелените черупки се използват за приготвяне на висококонцентрирани отвари на витамин С и витамин В3. Тези отвари са много подходящи за почти всички биологични процеси в организма, при психическо и физическо натоварване, за подрастващи, за възстановяване след различни заболявания, съветва книгата "Горски плодове. Храна и лечебно свойство"/ колектив/.
Рецепта 1: Приготвяне на запарка
/дозата е за 1 ден, вътрешен прием/
Взема се 1 суп.л./4-5 гр./ сухи, нарязани листа или зелена обвивка, които се запарват в 200 мл. вряла вода без достъп до въздух. Количеството се изпива на 3-4 пъти през деня.
Рецепта 2: Приготвяне на отвара
50 гр. листа се варят 15 минути в 1 л. вода. Количеството се употребява за бани при варикозно-разширени вени, ревматизъм, атртроза, при хемороиди, а същи и при възпалени гърди на кърмачки./ под формата на топли лапи от сварени листа/.
Ореховото масло е светложълто на цвят, съхливо и също много полезно. Не трябва да се забравя и кюспето, което остава след добиване на маслото от ореховите ядки. То е много ценен фураж.
Високото съдържание на растителни масла в ядките, които се състоят изключително от ненаситени мастни киселини с витаминоподобно действие / витамин Е/, а също белтъчното им съдържание, което се доближава почти до белтъчното съдържание на месото, ги правят ценна храна. Те са подходящи за усилена работа- физическа и умствена, а също при рахит, захарен диабет и др. Те укрепват сърдечния мускул и са подходящи при задържане на течности в организма.
То се препоръчва като слабително средство, а също и за зарастване на изгорени или труднозарастващи рани.
Рецепта 3:Мехлем за заздравяване на кожни рани
15 гр. сухи, счукани листа се заливат с 100 гр. слънчогледово масло. След 7 дни сместа се вари 3 часа на водна баня, прецежда се през марля, отново се вари 30 минути и се смесва с 15 гр. восък. Разбърква се, докато се получи хомогенна смес.
Ядките са добра храна и при различни нервни болести, атеросклероза, а също и при заболявания на мускулната система, както и при смущения в калциево-фосфорната обмяна.
Запарката от листата на орехите и от зелената черупка се използва като отвара при възпалени лимфни възли, при рахит, при възпаление на венците, кожни болести, гнойни рани, подагра, стомашно-чревни разстройства, при С-авитаминоза, за подобряване на апетита, при нередовна менструация, за влагалишни промивки с бяло течение и др.
Оше древните гърци са използвали зелените околоплодници на орехите за унищожаване на глисти. В Алжир и други страни народната медицина и до днес ползва запарка от корите и корените на млади дръвчета за заздравяване на венците.
Рецепта 4: Сладко от зелени орехчета
Продукти: 1 кг захар, 750 гр. вода, 70-80 орехчета, 3-4 гр. винена киселина.
Зелените орехчета се киснат 3 седмици като водата се сменя много често. След това се белят, дупчат се и се пускат във врялата вода, където стоят 2 часа. Измиват се добре и се варят още в 2-3 води, за да се махне горчивината. След това се измиват в няколко студени води и се слагат в полусгъстения сироп. Варят се докато сиропът се сгъсти. Прибава се винената киселина. За аромат може да се добави и парченце портокалова кора.
Рецепта 5: Ликьор от орехчета
Продукти: 50 гр. орехчета, 1.5 л. спирт, 25 гр. коняк, 10 гр. карамфил
Меката вътрешност на обелените орехчета се счуква и се залива със спирта и коняка.Прибавя се карамфила.Държи се на слънце 30 дни като отвреме на време се разклаща. Прецежда се и се залива със захарен сироп на вкус.