Плодовете са богати много на нишесте, на което се дължи хлебоподобният им вкус, затова и в миналото са го наричали като "природен хляб". Голямо е количеството на белтъци, мазнини, захари, дъбилни вещества, минерали, витамини от група В на които също се дължи голямата стойност на кестените в хранително и биологично отношение, пише в книгата" Горските плодове. Храна и лечебно средство" /колектив./
Рецепта 1: Варени кестени
Кестените се варят около 75-90 минути в покрит съд. В миналото кестените са варени в гюмове, за да не излиза парата, тъй като тогава се запазват повече вкусовите качества на кестените. Консумират се топли.
Рецепта 2: Печени кестени
Махат се горната обвивка на кестена, както и вътрешната/ кожицата/. За да падне кожицата кестените се варят във вода, където на 1 кг. кестени се слага 1 шепа пшенични трици. Кестените се варят, докато обвивката им започне да се бели, щом се разтърка с ръка. След това се пасират и се пържат в1 суп.лъжица брашно и 1 суп.л прясно масло. Накрая се заливат с 250 мл. прясно мляко и се посоляват на вкус. Топлото пюре се маже върху филийка като дресинг.
Рецепта 4: Пастет от кестени
Сварените кестени /1 кг/ се разделят на две и вътрешността им се отделя. Пюрират се. Отделно се разбива на пяна 100 гр. прясно масло, което се смесва с кестените. Пастетът се подправя със сол, черен пипер или индийско орехче. Маже се върху филийка като дресинг.