Защо наричат къпината - Tитанска кръв?


| Прочетено Прочетено: 148 пъти | КоменариКоментари: 0



Защо наричат къпината - Tитанска кръв?

В България се срещат 19 вида диворастящи къпини с много разновидности и форми. Освен това са внесени и се отглеждат изкуствено още видове както с изправено, така и с пълзящо стебло. Къпиновата култура непрекъснато се разширява.

Къпината е изключително жизнен вид и плододава изобилно всяка година. Плодовете, както всички билки се берат при сухо и слънчево време, тъй като влажните и мокри плодове се повреждат бързо- смачкват се, плесенясват и червясват. По тази причина не се допуска измиването им. Плодовете могат и да се сушат при естествени условия /слънчево, въздушно сушене/ или в специални термични сушилни. Добре е да се опаковат в книжни торби с пергаментова или полиетиленова подплата, както сушените шипки.

Къпиновият плод е богат на калиеви, калциеви и магнезиеви соли. Поради високото калиево и ниското натриево съдържание той е добро отводняващо, хранително и лечебно средство. Калциевите соли укрепват костната система и осигуряват нормално функциониране  както на сърцето, включително съсирването на кръвта, така и на нервите. Високото магнезиево съдържание действа разслабващо, потогонно и диуретично.

На голямото съдържание дъбилни вещества се дължи тръпчивия вкус на капиновия плод. Той съдържа и висок процент пектини, които го правят подходящ за приготвяне на мармалади и конфитюри, пише в книгата "Горски плодове. Храна и лечебно средство" /колектив/.
Поради ценните й качества и тъмночервения цвят на плодовете / природно багрило/ древните гърци я наричали "титанска кръв".

От витамините, най-много е витамин С, който се запазва дълго заради тъмния цвят на плодовете, който го защитава от разрушаване от слънчева светлина. Плодовете са полезни още при жлъчно-чернодробни проблеми- захарен диабет, бронхиална астма, рахит и др. Къпината се препоръчва и при колити с диаричен синдром, тя има още общоукрепващо организма действие. Пресните плодове са особено полезни при температурни състояния и като поготонно средство.

Запарката и чаят от листата й действат леко затягащо при стомашно-чревни възпаления, хроничен колит, придружен от диарии, диабет. Използват и за гаргари и жабуркания при възпаления на горните дихателни пътища.

Пресните плодове на къпината се препоръчват и при болести на бъбреците и пикочните пътища. Къпиновият сок е много полезен за възстановяване след продължително боледуване и за укрепване на костите и зъбите.

Приготване на запарка /за цял ден/
4 чаени лъжички ситно нарязани изсушени листа или плодове се запарват в 400 гр. вряла вода. След 1 час запарката се прецежда. Пие се на 3-4 пъти през целия ден на гладно.

Приготвяне на чай
За къпиновия чай листата се приготвят по следния начин: листата се затварят в съд, докато увяхнат и се "спарят".Когато почернеят, те се изваждат и се сушат на сянка. Чаят е със специфичен аромат и вкус, подобен на китайския чай.
Плодова салата от къпини

Плодовете, една част от които смачкани, се смесват с боровинки и малини. Добавя се мед/ захар и стои около 1-2 часа захлупено. Плодовата салата може да се поднесе и с кисело мляко.

Не забравяйте, след като прецедите сока от къпини, остатъкът се използва за направата на вино и оцет.

Вино от къпини
1 кг. плод се заливат с 3 л. вода.Прибавят се 500 гр. захар и 3-5 гр. винена киселина. Питието се оставя да ферментира в стъклени съдове при стайна температура. За да се ускори ферментацията е добре да се сложи около 10 гр. хлебна мая, размита предварително в хладка вода. Виното е готово след няколко дни. То има от червен до черен цвят и е с резлив вкус.











Акценти от Здравница



Какво да правим при попадане на вода в ухото?

Какво да правим при попадане на вода в ухото?

Попадането на вода в ухото, която причинява заглъхване, е един от най-често срещаните проблеми през лятото. От него страдат най-вече децата, които плуват, гмуркат се, скачат във водата и по този начин в слуховия орган навлиза течност....още

Защо е важно да поставяме лични граници в общуването с другите?

Защо е важно да поставяме лични граници в общуването с другите?

В тази статия ще изследваме осемте основни граници, които силните, стоически хора винаги установяват в живота си. Това не са твърди правила, а гъвкави насоки, които да ви помогнат да се ориентирате в бурните води на живота....още

Как да предотвратим на инфекции на уринарния тракт?

Как да предотвратим на инфекции на уринарния тракт?

Пиенето на достатъчно течности е един от най-добрите начини да се предпазите от УТИ. Добрата хидратация помага за отмиването на бактериите от пикочните пътища, преди те да са успели да причинят инфекция....още

Защо наричат къпината - Tитанска кръв?

Защо наричат къпината - Tитанска кръв?

Къпиновият плод е богат на калиеви, калциеви и магнезиеви соли. Поради високото калиево и ниското натриево съдържание той е добро отводняващо, хранително и лечебно средство....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Златно мляко на прах Златно мляко на прах

"Златно мляко" на прах на "Здравница" съдържа куркума, цейлонска канела, джинджифил и черен пипер. Вкусна и здравословна напитка за цялото семейство....


Цена: 6.60 лв.


Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email