Наричат го още благ бъз заради полезните му свойства.
Билката се е използвала за лечебни цели в средновековна Европа от католическите манастири. Немската монахиня и абатиса (канонизирана от католическата църква) Хилдегард фон Бинген в своите епохални трудове „Physica“ и „Causae et Сигае“, написани през 1150 г., описва седмолиста като растение, както и начините да се използва за храна и като лечебно средство. Тя го препоръчва като храна, която може да противодейства на подагра и артрит. Хилдегард фон Бинген е част от културната история на средновековна Германия. Наричана е Рейнската Сибила.
Днес растението е известно на народната медицина в много страни с разностранното си действие: успокоително, диуретично, противовъзпалително, антиревматично, обезболяващо, диуретично и успокояващо. Използва се при подагра, ишиас, ревматизъм, нарушена бъбречна дейност, заболяване на бъбреците и пикочния мехур. Външно се прилага при изгаряния, ужилвания от насекоми, за лечение на открити рани и др., пише проф. Пенчо Далев в книгата си „Диворастяща храна(ИК”Труд”). Използването на седмолиста в наши дни като лечебно растение силно се пренебрегва.
Седмолистът (Aegopodium podagraria L .) е наричан още благ бъз, дьглица. Листата са богати на витамин С - до 65 мг%. Съдържа глюкоза, фруктоза, етерично масло, кумарини, флавоноиди и микроелементи - желязо, мед, магнезий, титан, бор и др.
Използване като храна
В Средновековието в Европа листата на седмолиста се използва наравно със спанака като пролетен листен зеленчук. В Англия растението е внесено от римляните, които го използват като храна. В Европа през това време седмолиста отглеждат в манастирите, както за храна, така и за лечебни цели.Като храна се използват листата, сурови или сварени, за салати, супи и подправки. Те се събират преди цъфтеж. След прецъфтяването те придобиват остър вкус и слабително действие. Листата имат пикантен вкус и характерен аромат.
Салата от седмолист с хрян
150 г свежи листа от седмолист се заливат с вряла вода, похлупват се и се оставят да се охладят. Отцеждат се от водата, нарязват се на ситно, прибавят се 30-40 г настърган хрян, посолява се на вкус и се разбърква. При поднасяне се гарнират с майонеза или сметана.
Салата от седмолист с киселец
200 г картофи, нарязани на малки кубчета и 100 г моркови, нарязани на тънки шайбички, се сваряват в подсолена вода. Подреждат се в подходящ съд и се покриват с нарязани на ситно по 50 г свежи листа от седмолист и киселец. Салатата се посолява на вкус и се полива с растително масло или се покрива с майонеза или сметана. Картофена супа със седмолист и други диворастящи видове. 200 г картофи се почистват, нарязват се на малки кубчета и се варят почти до готовност. Прибавят се промити и нарязани на ситно по 10-20 г от седмолист, девесил, слез, жиловляк и пача трева и се вари още 5-6 мин. Накрая супата се посолява на вкус и се подправя със запържен лук. При поднасяне се предлага сметана.
Студена супа (таратор) от седмолист
50-100 г седмолист се заливат с вряла вода, похлупва се, оставя се да се охлади, отцежда се от водата и се нарязва на ситно. 200 г краставици се нарязват на ситно. 2-3 скилидки чесън се намачкват в хаван. Всичко се смесва, посолява се на вкус, полива се с 2-3 с.л. растителна мазнина и се разбърква. Прибавя се 400 г кисело мляко и пак се разбърква. Прибавя се 200-500 мл вода- според предпочитаната гъстота. Може да се поднесе и без разреждане с вода. Накрая се поръсва се нарязан на ситно копър.
Пюре от седмолист с тиквички
100 г листа на седмолист, нарязани на ситно, 1 настърган на ренде картоф, 1 настърган на ренде морков и 100 г почистена и нарязана на малки парченца тиквичка се варят в 500 мл подсолена вода за 10-15 мин. След това сместа се смила в блендер и се вари при непрестанно бъркане до получаване на необходимата гъстота. Прибавя се ½ ч.л. черен пипер, 1-2 с.л. краве масло и се разбърква. Преди поднасяне се посипва със ситно нарязан свеж копър.
Статията е информативна и не замества консултация със специалист!