Полезните свойства на тъмните кореноплодни
Не вярвах, че един ден ще се издържам със зарзават, казва Александър Великов, производител, който може да бъде открит на Фермерски пазар-Варна, в първо интервю за "Здравница".
- Г-н Великов, защо започнахте да се занимавате с градинарство? Представете Вашето стопанство Наградина.
- Като малък съм прекарвал летните си ваканции на село и родителите ми, както и бабите и дядовците ми са ми показвали доста неща в земеделието. В последствие смених доста професии и осъзнах, че да си свободен е най-голямото богатство.
След като завърших училище бях на бригади в САЩ и Англия, като в последната се научих да кастря овощни дървета, по точно круши.
Като се върнах вече имах мечта да бъда фермер и да бъда независим. Тогава не беше изобщо популярно, нито повод за гордост в България, дори напротив.
По онова време трябваха доста средства, за да реализирам мечтата си. Както казах по-горе смених доста професии, но не се отказах от мечтата си. В едното ми село, където живяха баба и дядо имаме 2 дка двор (намира се в Натура 2000). Започнах в началото да сея за лични нужди, като не вярвах, че един ден ще се издържам от зарзават.
Първите години беше много трудно, понеже нямах и толкова опит. В последствие взех да продавам излишъка от реколтата по известните тогава хранкоопи. Имаше добър отзвук и реших да увелича производството, продължавайки да залагам на качеството, а не на количеството. И така увеличавайки и градините с годините, които всички са в регулация стигнах до тук
- Разкажете ни повече за Вашия начин на отглеждане на зеленчуци?
- Всичко, което влагам в почвата е органично и природосъобразно. Основно компостирам и мулчирам. Използвам само овча тор, защото е животно, което не можеш да гледаш на затворено пространство и има най-разнообразна паша. Естествено носи и всички видове плевели, но това също има своят плюс. Повечето насекоми боря с масло от нийм.
Алелопатията е другият ми ключ към успеха. Винаги монокултурата е по-лошият вариант за едно земеделско стопанство. Отглеждам около 40 култури, което значи, че ако една година не е добра за едната култура, за друга ще е много добра и ще компенсира загубата. Освен това правиш добро сеитбообращение.
- А защо само зеленчуци предлагате от Вашето стопанство, напр. няма овошки? По-трудно ли е или по-скъпо?
- Отглеждам и плодни дървета, но стопанството ми е малко - 10дка и са само за лични нужди. И там съм заложил на разнообразието, за да имам плодове през цялата година. Естествено понякога природата дава повече и продавам излишъка. Но и там както и с зеленчуковите семена е добре да се заложи на стари сортове, като количеството е по-малко и не ежегодно за сметка на качеството и дълголетието. Сега се продават дървета с бързо встъпване на плододаване и къс живот. Това се дължи на подложката. Имам круша например, която е на около 70г и е на толкова, защото подложката е дива. Хубавите неща не стават бързо или както казваше баба ми: "Насила хубост не става!"
- Коя е най-търсената Ваша стока на Фермерски пазар - Варна?
- Несъмнено най-търсената ми стока са кореноплодите и по-точно морковите. Отне ми доста време докато изчистя грешките си, но определено си е струвало всички усилия.
- Откъде вземате семената за Вашето стопанство. Това стари сортове ли са?
- Основно пазарувам биодинамични семена от Германия и Австрия със сертификат Demeter предимно. Отричам хибрида, защото той носи само количество, но не и качество, а и няма поколение. Доста от семената си възпроизвеждам сам, но някои не искат и не ми се получават, защото се изисква по-стерилна среда.
- Откъде този интерес към черния нахут? Какво не знаем за него? Колко е полезен?
- От доста години го възпроизвеждам. Това е много важно за едно растение, защото с годините се адаптира към почвата и атмосферните условия.
В началото имаше наистина голям интерес към него. Хората са го оприличавали на какво ли не :черен пипер, боровинки...
Не мисля, че се търси толкова много, но не бих казал, че няма интерес. В природата почти всяка по-тъмна разновидност превъзхожда светлата по съдържание и по-точно по разнообразие на вещества и елементи.
Черният нахут изисква малко повече готвене и има по-дебела обвивка, но именно там се съдържат фитонутриентите и антиоксидантите, които белият му брат ги няма.
Много непретенциозно растение за отглеждане и много сухоустойчиво. Най-големите усилия са при прибиране на реколтата, когато, разбира се е не механизирано, както е при мен и със всичко останало също.
- Идва март, ще има ли нови неща, които ще предложите през този земеделски сезон?
- Всяка година експериментирам с нещо ново. Малко се поизчерпвам вече с нещо ново като култура, но пък винаги намирам нови разновидности. Последните години заложих на кореноплоден магданоз, лилави сладки картофи, лилав грах, лилави моркови, цилиндрично цвекло и други. Сега съм се фокусирал на черен корен, нещо много полезно особено при диабетици и при проблеми с черния дроб.
Като цяло кореноплодите са ми слабост!
Tweet
|
Акценти от Здравница
Колко опасен е западнонилският вирус?Вирусът Западен Нил е пренасян от комари зоонозен вирус, който е широко разпространен в целия свят. Ендемичен е в страните от Средиземноморския басейн и Централна Европа, но не се предава от човек на човек....още |
Какво да правим при попадане на вода в ухото?Попадането на вода в ухото, която причинява заглъхване, е един от най-често срещаните проблеми през лятото. От него страдат най-вече децата, които плуват, гмуркат се, скачат във водата и по този начин в слуховия орган навлиза течност....още |
Защо е важно да поставяме лични граници в общуването с другите?В тази статия ще изследваме осемте основни граници, които силните, стоически хора винаги установяват в живота си. Това не са твърди правила, а гъвкави насоки, които да ви помогнат да се ориентирате в бурните води на живота....още |
Как да предотвратим на инфекции на уринарния тракт?Пиенето на достатъчно течности е един от най-добрите начини да се предпазите от УТИ. Добрата хидратация помага за отмиването на бактериите от пикочните пътища, преди те да са успели да причинят инфекция....още |
Виж още от акценти |