От древността до днес
Целината е била известна още на старите египтяни, римляни и на гърците. Върху коринтските колони са изобразени листа на целина, което свидетелства за това колко много древните гърци са ценели това растение. При тържествени поводи те носели венци, изплетени от зелените й листа, а също украсявали домовете си с тях.
Така също хранели конете си с нея, за да добият издръжливост и бързина. Използвали целината при измръзване и някои жлъчни заболявания.
За родина на целината се приемат страните около Средиземноморието и Мала Азия.
Срещат се много подвидове на целината, които могат да се обединят в 3 групи: кореноплодни растения, които имат силно развити корени, растения при които силно са развити надземната част, предимно стъбло и дръжки, и трета група- ароматни видове целина, които имат салатни, едри, къдрави листа.
Във всички части на целината се съдържа етерично масло до 3 на сто, което дава приятния и вкусен аромат. В кореноплода се срещат много минерални вещества, белтъчини, мазнини, захари, глутамин, гликозиди, полифеноли и др. В надземната част преобладават провитамин А, витамините С, В1, РР, захари, гликозиди и др. Най-важните съставки на етеричното масло е сединовата киселина.
Целината действа и стомашно, регулира обмяната на веществата, има и антисептично действие.
С кореноплода и листата на целината може да приготвите и супи. Зелените листа на целината също могат да се изсущат. Семената й се комбинират със сол, черен пипер и горчица. Растението е подходящо за диетични режими, защото помага за излъчването на хлориди от организма. Комбинира се още с майорана, мащерка, лук, чесън.
Още ползи
В народната медицина целината се употребява при ревматизъм, трудно уриниране, но не и при камъни и пясък в бъбреците или пикочния мехур. Прилага се и като извлек: 500 гр. корени от целина се вари в 1 л. вода, докато течността остане наполовина, т.е 250 мл. Прецежда се и се разделя на 3, като се приема по време на хранене сутрин, обед и вечер.
Пресният сок- по 1 суп.л. 3 пъти дневно се прави от цялото растение и е полезно за нормализиране работата на храносмилателния тракт. В големи дози дразни стомаха и червата, а голямото количество минерални соли- калциев оксалат, може да предизвикат дори появата на кръв в урината.