В северните части на Китай зелето е много популярно и се хапва в големи количества. Местните казват, че и "100 зеленчука не могат да се сравнят със зелето". Това е така, защото китайците смятат, че тяхното зеле е богато на много минерали и витамини, а ползите му за здравето са многобройни.
Китайското зеле овлажнява червата, помага за по-лесното изхвърляне на токсини от тялото,а също и за по-лесното разграждане на животинските мазнини.
Според традиционната китайска медицина китайското зеле стимулира работата на стомаха, утолява жаждата, има диуретично, понижаващо температурата действие, а също има и детоксикиращ ефект.
Препоръчва се да се ползва като отвара, в която е вряло китайското зеле - тя подобрява състоянието на кожата и лигавиците. Честата употреба на китайско зеле отстранява пигментните петна, в това число и възрастовата пигментация по ръцете и лицето.
Честата употреба на китайското зеле отстранява пигментните петна, в това число и възрастовата пигментация по ръцете и лицето.
Благодарение на ниското съдържание на калории и високо съдържание на нежна целулоза, листата на китайското зеле са особено полезни за диетично хранене: при хипертония, атеросклероза, при наднормено тегло и затлъстяване, при нарушено храносмилане и запек.
Китайското зеле е много подходящо за салати и супи, то бързо се разварява и задушава, което позволява да се приготвя лесно и да се поднася като топло ястие само за минути.
Както в китайското зеле, броколите и обикновеното бяло зеле се съдържат вещества, които имат известен антираков ефект - изотиоцианати. Счита се за особено подходяща храна при рак на белите дробове, а също и за профилактична храна срещу тумори.
Рецепта за зелева супа:
Вземат се 1 средно голяма глава китайско зеле, 100 гр. тофу, 1 лист изсушено морско зале/ламинария. Във врялата вода първо се поставя нарязаното на кубчета тофу. След като омекне се добавят китайското зеле и ламинарията, сол и смлян черен пипер. Супата се поднася без мазнина, отстранява токсините, действа диуретично, подходяща е и при температурни състояния.
Бялото зеле - източник на витамин С през зимата
В хода на узряването целулозата в зелето става по-груба, а хранителната му стойност намалява. Затова е по-добре да се ползва като кисело зеле/ след ферментация/ или след топлинна обработка: задушено или варено. Зелето е богато на витамин С и е особено полезна храна за зимните месеци. Именно поради целулозата в него, то има повишена издръжливост.