
Китай е родина на ряпата.
Според традиционната китайска медицина, рецептата за добро здраве е и в следната комбинация: "Джинджифил - през зимата, ряпа-през лятото". Използването на ряпата при нас е обратното -основно през есенно- зимните месеци, ако не броим засиленото пролетно присъствие на друг техен роднина-репички.
Причината за това уважително отношение към ряпата се крие в познаването на полезните й качества. Ряпата извежда от организма неусвоената храна, има отхрачващо, температуро понижаващо и детоксикиращо действие.
Научните изследвания само подкрепят това знание: ряпата стимулира чревната перисталтика, отстранява от организма вредните вещества, понижава и стабилизира кръвното налягане, разрежда кръвта, подпомага профилактиката на исхемичната болест на сърцето, атеросклерозата и холецистита. Счита се също, че тя е имуностимулатор и има антираков ефект.
В Китай ряпата се предлага в суров, сварен и пържен вид. Тя се прави и на туршия, с нея се подправят сосове. Често се подправя с оцет, което подпомага пълното й усвояване.
Не се препоръчва да се консумира ряпа при болести на стомаха и надбъбречните жлези. Трябва да се ограничи нейното използване при язва на дванадесетопръстника, при хроничен гастрит, възпаление на тимуса, ако има риск от спонтанен аборт и смъкване на матката.
Забранено е да се използва ряпа с женшен!