
- Маги, каква е тази техника - рисуване с вино? Вярно ли е, че е стар метод? Разкажи ни повече за него.
- Още докато пишех първата си книга „Силата на седемте изкуства“ попаднах на тази информация, че „методът е създаден в Русия с цел социални контакти. Когато те са стресирани или имат житейски проблеми, те не търсят изход само в пиенето на водка. От 2015 година насам, в Москва се появиха услуги, които помагат да се снеме излишното напрежение: креативните вечеринки Painty. В Москва и Санкт Петербург се говори за новия формат за свободното време – Painty Party (Рисувателно парти). Това са вечеринки с хубава музика, в едната ръка хората държат четка, в другата – чаша вино. Водещият е художник, който предлага на участниците за 2 часа под негово ръководство да нарисуват картина.
Партитата с бои се провеждат на места, подходящи за целта. По правило, подбират се такива сюжети, които от техническа гледна точка да са лесни за повторение. Тук е много важна ролята на водещия: „Бяха ми необходими млади професионални художници, които могат да грабнат аудиторията, да импровизират“, разказва Дмитрий Анисимов, основател на проекта Painty.
Водещият общува с публиката по предварително разработен план: първо запознанство, след това първоначално нахвърляне на бъдещата картина. След това предвидливо се прави почивка с цел общуване. Но тя не се ползва от всички гости– много от тях продължават със сериозен вид да се потопяват все по-дълбоко в своите творби. За тях това не е само весело прекарване на времето, но и арттерапия. За много хора подобна вечер е начин да се отвлекат от грижите и да се вглъбят в себе си“, продължава Дмитрий Анисимов.
След като завършат творбите си, участниците в терапията с любопитство отиват да разгледат какво са направили другите, допиват виното и за спомен си правят общо селфи на фона на картините и триножниците. За опиянените художници остават тяхното творение, престилки с фирменото лого, награди, фотографии и подобрено самочувствие. От скоро методът се прилага и в България.“ („Силата на седемте изкуства“ стр. 22)
- А как психотерапевтите го използвате?
- Аз лично ползвам метода по малко по-различен начин като съчетавам и другите изкуства в по-широк АНТИ СТРЕС (групов) формат:
- Лечебно пеене с вино
- Писане на стихове с вино
- Арт диагностика на чаша вино и др.
В индивидуални консултации не се позволява вино.
- Има ли разлика в езика на рисунките и как това се отразява на тълкуването им?
- Този подход - рисуване с вино не е диагностичен. Той е само разпускащ и може да добием рисувателна грамотност. Анализ (диагностика) на рисунки се прави в психотерапевтични сеанси, като това помага да се определи моментното състояние на клиента. Те се задават по конкретна тема според заявката на клиента какво точно иска да се изследва. Това е сериозна и отговорна задача.
- Трайни ли са рисунките с вино?
- Рисува се с маслени или акрилни бои, така, че да - трайни са. Но може би въпросът ти е буквален? Всъщност има рисунки, които изразното средство е вино. Но защо да хабим виното?
- Какво рисуват най-често твоите курсисти?
- Относително е. Всеки рисува себе си- вътрешния си свят.
- Ти задаваш ли им тема? Имаш ли любима тема върху която ги караш да рисуват?
- Задължително има тема. Те са различни според целта на събитието. Любимата ми тема е по отношение на развитие, цели, финанси, граници…
- Какво тревожи последните месеци твоите курсисти, има ли нещо, което се очертава като тема на тревожност, неудовлетвореност?
- Взаимоотношенията е наболяла тема напоследък.
- Как с рисуването вадим нашите страхове и/ или "изпускаме парата"?
- Рисуването е активна медитация и навлизане директно в Тета състояние. Цветовете също въздействат всеки по различен начин. Рисуването балансира 6 и 7 чакра, намалява психичния стрес, помага да се отпуснем, повишаваме внимание, концентрация и памет. Добра превенция против деменция и Алцхаймер.
„В древна Индия лечението с цветове се е практикувало от много времена. Тогава са се ползвали слънчевите лъчи, като на пътя им към тялото на човека разполагали цветни стъкла или боядисани тъкани. В Европа научното изследване на цветовия ефект и неговото лечебно въздействие започнало едва в средата на 19 в.“ („Силата на седемте изкуства“ стр. 77)
В съвсем обобщен вид ето как цветовете лекуват някои от болестите:
- анемия – червен цвят;
- разстроен стомах – зелен цвят;
- разстроена нервна система – светлосин цвят;
- неврастения, силна чувствителност- всяка сутрин обливане със сини лъчи на светлината върху главата, гърдите и стомаха;
- за подпомагане на умственото развитие – жълт цвят;
- за физически растеж – зелен цвят;
- против страх – портокалов цвят;
- за спокойствие – син цвят;
- при обезсърчаване – жълт цвят;
- при слаба вяра – син цвят;
- за придобиване на сила – виолетов цвят;
- при неразположение – розов цвят.“