Пътеводител в света на приказките - наръчник за млади родители и учители
Любов Миронова е сред визионерите за промяна на образователната система в България. Тя е магистър по предучилищна и начална педагогика, както и дипломиран учител по икономика. Завършила е курсове по Монтесори педагогика, Валдорфска педагогика и сугестопедия. Освен това е доказал се през годините бизнес треньор и медиатор. Обучила хиляди учители, родители и деца, написала няколко книги, създала център за работа с деца и родители. Автор е на поредицата от 108 приказни истории за Бонбончо.
- Г-жо Миронова, защо да си купим вашата книга "Пътеводител в света на приказките"?
- Това е наръчник, които ориентира младите родители и учители в света на приказките. Като такъв е ценност за всяка библиотека на четящи хора. Може да се предава през поколенията в едно семейство. Създава яснота, структура и провиждане на голямата картина, какви текстове и книги се четат на деца от 0 до 12 годишна възраст и защо.
"Пътеводител в света на приказките" помага на родителите и учителите да имат критерии за избор на книги и да се ориентират бързо в морето от заглавия, които излизат от печат сега.
Чрез нея родителите може да се ориентират в етапите на развитие на детето и начините да подкрепим тези етапи.
- За кого е предназначена книгата?
- "Пътеводител в света на приказките" е предназначена за родители и учители. От една страна, в нея има както теоретична част, в която се обяснява какви текстове са уместни по възрастови групи, как да се се разказва приказка, как да се направи книга и много други указания и инструменти. От друга страна, в нея има и практическа част, с резултати от наблюдения в детски градини.
- Защо да четем приказки на децата?
- Приказките са различни видове. Разказваме класически приказки на децата, за да може да се свържат през тях с митовете и истината (в съкровен смисъл) за света. Разказваме и други приказни истории, за да ги възпитаваме. Понякога, когато текстове са неуместни, разказваме и без да искаме вредим. Дълбокият смисъл на разказването на приказки е изграждането на силна сърдечна връзка между разказващия и слушателя. Създаване на поле от любов.
- Каква е терапевтичната цел на приказките?
- Самата идея за терапия насочва към област на науката, наречена психология. Тя се опитва да обясни религията и като млада наука има своите ограничения.
"Пътеводител в света на приказките" е базиран на една наука с дълбоки корени, наречена педагогика или науката за детеводителство – как да се развие и формира цялостна хармонична личност. В този контекст в книгата е посочено как да се подкрепя във всеки един етап от развитието си детето в периода от 0 до 12.
Дадени са указания как родителите сами да създават възпитателни истории, с които да създават позитивна промяна в поведението на децата си. Приказките са като балон, с който детето се спуска плавно в реалността.
В една от главите е посочено за позитивното въздействие на приказките за здравето и паметта на възрастните хора.
- Мнозина днес казват: „А, да, Червената шапчица или Хензел и Гретел са много страховити приказки. Трябва да ги пренапишем, така, че да не плащат децата“. Съгласна ли сте с такъв подход?
- Народни приказки не се пренаписват. Те носят код и връзка с митичното. В "Пътеводител в света на приказките" ясно обяснявам, като се вземе един подобен текст, как розказвачът може да го освежи, без да променя символи, последователни действия и край.
Страшните народни приказки трябва да се разказват, когато им е времето, в периода от първи до четвърти клас. Тогава детето изгражда емоционалното си тяло и има нужда от тези диапазони. Обръщам внимание, че думата, която използвам е разказват, а не четат. Защо е забранено да се гледат, като филм също подробно обяснявам в книгата.
- В този ред на мисли, дайте съвети: кои приказки да не четем на малкото дете до 3 г. напр.
- До три годишна възраст приказки няма. Така, че препоръката, е да не се четат приказки. И тъй като това създава голямо объркване в родителите и някак оставя празнота, в "Пътеводител в света на приказките" съм отделила близо 36 страници, за да посоча всички видове други текстове, които се четат в тази възрастова група и да обясня, как да ги ползват, какво развиват с тях у детето и защо точно тях сега четем, а не нещо друго.
- Защо децата толкова много обичат приказки?
- Не съм сигурна, че само децата обичат приказките. На мен лично ми се струва, че на всички възрасти хората обичат приказките. Те са код и носят послания през вековете. Една връзка с колективното несъзнавано. Приказките оставят следа в душата. Те са помощник и верен спътник по пътя на живота.
Децата, освен този аспект, имат в допълнение и още един, а именно, че тогава родителите им са само техни. Това специално време от деня, когато са прегърнати, окъпани във внимание. Ако приказката е поднесена добре, бузките им се зачервяват от удоволствие. В "Пътеводител в света на приказките"съм дала подробно упътване как разказващият приказката да се подготви, така че да постигне този ефект.
- Като родители да измисляме ли сами приказни истории?
- Горещо препоръчвам на родителите, да създават за децата си възпитателни истории. Аз самата съм създала над 400 такива истории. Три от тях са публикувани като книги, 108 са публикувани онлайн в поредицата Бонбончо.
В "Пътеводител в света на приказките" съм дала напътствия на родителите и учителите как да създават такива текстове. Има подробно описание и как да си направят сами книга.
- Откъде и как може да се закупи книгата?
- Книгата може да се закупи от Издателство "Асененци", както и от книжарската мрежа в страната.
Tweet
|
Акценти от Здравница
Какво представляват маточните миоми?Според статистическите медицински проучвания миомите са най-честите тумори на женските полови органи и се развиват при жени в репродуктивна възраст, обикновено след 35 годишна възраст, рядко по-рано....още |
Първа помощ при травма на окотоПри чуждо тяло в около - не се опитвайте да го извадите сами. Сложете превръзка върху окото, която да го предпази от допълнително нараняване....още |
Да се смята, че жените стават силни, защото попадат на слаби мъже е заблудаПо същество силната жена тръгва с добро намерение - смята силата за добро. С уважение към това намерение да разгледаме как текат взаимоотношенията й с мъжете (най-често)....още |
Какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв?"Не е достатъчно зряла личност, инфантилен е". Заради това впечатление за партньора (мъж или жена) двойките много често търсят семеен терапевт. Това убеждение може дори да спре хората да влязат във връзка....още |
Виж още от акценти |