
Много е важно какво вкарваме в тялото си и какво ни носи. Както и как се чувстваме, след като сме яли определено ястие или продукт. Преди да сме наясно със себе си и да започнем да слушаме тялото си, трябва да се научим да го разбрираме. Това е свързано и с извървяването на определен път, казва пи-арката на Фермерски пазар –Варна Екатерина Желязкова.
Днес ще ви разкажа за пътя, който е извървял земеделският производител Николай Кателиев от На село е по-вкусно. Той е редовен участник на Фермерски пазар – Варна, с органични продукти, отгледани естествено и чисто в земята му в село Рудник /на 50 км от Варна/.
В природата всичко съществува в съвършенство и симбиоза. Това виждане споделя Ники. Казва ми го, докато си говорим и поливаме тиквичките. Според него, основното в градината е биоразнообразието. Както в природата. Той засажда различни растения, които си помагат едно на друго при растежа, или докато едното преминава, засажда другото. Но не винаги е било така...

В началото започва с конвенционално земеделие. Тори и третира растенията, и всеки път, когато хваща пръскачката, се чувства зле. Усеща, че нещо не е наред, но какво?! Започва да търси причината защо това го затормозява. И отговорът, и решението не закъсняват. Начинът, по който отглежда растенията не е правилен. Среща приятел готвач, който също търси алтернативи на конвенционалните методи и двамата започват да се занимават с биологично земеделие. Една година е достатъчна да ги убеди, че са на прав път. Но Ники още не е сигурен, че е открил това, което търси. Затова прави още един завой - към изцяло органичното отглеждане на храна.
Истинският обрат в живота, мисленето и работата му идва с прочитането на книгата „Пермакултурната домашна градина” на Линда Удроу. „Тази книга ми обясни не само простотата в градината и отглеждането на храната, а и простотата на живота“, казва ми Ники. Всичко е в баланса.
След като разбира кое как функционира, вече се занимава само с органично земеделие. Има около 10 дка земя, като половината от нея е овощна градина. Около 500 квадрата оражерии и 50 кошера с пчели, които опрашват естествено растенията.
Разнообразието в градината му се изразява в краставици, домати, тиквички, пипер, чушки и камби, зеле, подправки, бамя, картофи, патладжан и други сезонни култури. Разсадите са от стари, градински семена от доказали се български сортове зеленчуци, които са по-устойчиви.
Ники засажда едно до друго растения, които си помагат взаимно. Например, с приключването на доматите, засява салатките, за да има още със застудяването от зеленолистните. Между доматите има босилек, магданоз и други подправки. Отвсякъде мирише на билки и на вкусна храна. Мирише на природа. И докосва сетивата.
Такава е храната, отгледаната чисто и органично на село, която Ники предлага всяка неделя на Фермерския пазар – Варна.
Тази храна има различен вкус. Защото ние наистина сме това, което ядем. А тялото ни безотказно разпознава всичко, което е полезно за него. Не е едно и също да ядете мъртва храна или жива, пълна с минерали и витамини, която дава всичко необходимо на тялото ви. И когато свикнете с тази истинска, отгледана просто и в хармония с природата храна, започвате да се чувствате по-енергични, по-леки, по-можещи, по-работоспособни и по-добри. И това е дарът на природата за нас. Въпрос на избор е дали го искаме.