.jpg)
Близо 60 хил. души в цяла Европа са се заразили с инфекциозното заболяване , а смъртните случаи са 64, сочат данни на Световната здравна организация (СЗО). За сравнение, само през първата половина на миналата година е поставена диагноза морбили на 41 хил. души, през 2017 г. броя на заболелите на Стария континент е 23.927 случая, а през 2016 г. – едва 5.273.
През 2019 г. особено засегната е Украйна, само от началото на годината 23 хил. случая, предимно заради пропуквания в имунизационния календар, твърдят специалистите.
Трябва да се знае, че болестта не е изобщо безобидна. Припомняме, че инфекциозното заболяване се предава по въздушно-капков път (капчици, които при говор, кихане и кашляне се разпространяват от болния).
Морбилите се счита за най-силно инфекциозното вирусно заболяване, което хората познават. Инкубационният период от 8 до 10 дни. Първоначално болестта започва с нехарактерни симтоми като треска, кашлица, хрема и зачервени очи.
След около 14 дни започва обривът, т.нар. екзантем (кожен обрив) - кафеникаво-розови петна, които се сливат едно с друго. Докато започне треската могат да минат 18 дни , обясняват специалистите.
Особено заразна е дребната шарка 5 дни преди и до 4-ия ден след появата на обрива. Обривът започва характерно по лицето и зад ушите, и трае от 4 до 7 дни. От 5-ия до 7-ия ден температурата се понижава постепенно, а обривът отзвучава като се образуват леки люспи.
Особено опасно усложнение от болестта е енцефалитът (възпаление на мозъка с главоболие, треска и смущения в съзнанието), което може да завърши с кома и дори със смърт. Този енцефалит се наблюдава при един на 1000 заболели, и може да се появи от 4 до 7 дни след появата на обрива. В цяла Европа от заболелите само при 6 случая се е развил енцефалит (данни за 2015 г)
Допълнително дребната шарка отслабва имунната система и може до 2-3 г. след прекарване на болестта пациентът да се зарази с други болести.Алтернативните възгледи за живот и здраве имат своето оправдание и своето основания, стига да не се стигат до крайности и … да не застрашават живота на човек. И да имат тежки последици, а именно самите ние и децата ни да не се имунизират срещу тежки болести. Скептицизмът за имунизациите през последните години драстично се е покачил.
Болестта може симптоматично да се лекува, а имунизация се стича за единствен начин човек да се предпази от нея.
Съгласно българския имунизационен календар, предотвратяването на заболяването се осъществява с комбинирана ваксина срещу морбили - рубеола - паротит (МРП), чието поставяне е задължително.