Слезът - здравословният зеленчук


| Прочетено Прочетено: 2186 пъти | КоменариКоментари: 0



Слезът - здравословният зеленчук

Казват на горския слез (Malva sylvestris L.) още камиляк, камбулеш, волско око, молоха.През XIX в той е много популярен в Европа като здравословен зеленчук. Използват се младите листа, сурови или сготвени, в салати и във всякакви ястия – постни или с месо. Листата при стриване са слизести и са с мек и приятен аромат и сладък вкус. Вложени в супи, те действат като сгъстител и придават на супата своя аромат и вкус. Младите и свежи листа могат да заменят пълноценно марулята в салати. Листата, дръжките и стеблата преди употреба се попарват с вряла вода или леко се кипват в подсолена вода. Незрелите сурови семена имат лешников аромат и вкус, но са твърде дребни и трудно могат да се съберат в достатъчно количество за да се предложат като хранителен продукт.

Цветовете се използват сурови, като добавка към салати или за гарниране. Вкусовите и ароматните им качества са като на листата и внасят в салата свежи и екзотични нотки. Младите, още не втвърдени плодчета се мариноват и използват като подправка към супи. За да се вложат в салата трябва да се сварят. От зелените части и неузрелите плодчета се приготвят туршии чрез мариновате и осоляване или се сушат. Изсушени и смлени младите листа, стъбла и плодчета се използват за подправка към супи салати и сосове. От листата се приготвя ароматен чай.

Трябва да се има предвид, че растението има тенденция да концентрира високи нива на нитрати в листата, когато е расло или отглеждано като култура на богати на азот почви, обяснява проф. Пенчо Далев в книгата си „Диворастяща храна” (ИК „Труд”).

Горският слез е разпространен в цяла Европа, Азия, Северна Америка и в някои райони на Австралия. Расте из храсталаци, по изоставени буренясали места, в изкопи, край пътища, около ниви и паркове. У нас се среща в цялата страна до към 1400 м н.в. В някои страни определени сортове горски слез се култивират като декоративни и ядивни.

 В зелените части на растението се съдържат белтъци и въглехидрати, провитамин А (каротен), витамин С, антоцианови гликозиди, слузни вещества, танини, минерални вещества и др.

Горският слез се използва от народната медицина на много страни с лечебните си качества. Той действа благоприятно при възпалителни процеси на дихателните органи, като смекчава лигавиците, втечнява бронхиалния секрет и облекчава отхрачването. Прилага се при стомашно-чревни колики, при заболяване на бъбреците и пикочния мехур и затруднение при уринирането, Външно се прилага като гаргара при гнойни процеси в устната кухина, за промиване на инфектирани рани, при изгаряния, отоци, циреи, акне, и др.

За лечебни цели се използват цветовете и листата на слеза (Flores et folia Malvae silv.). Горският слез е записан във фармакопеите на някои страни.

Салата от горски слез
100 г листа на горски слез се изплакват със студена вода, потапят се за 1 мин във вряла вода, нарязват се на дребно и се смесват с една средно голяма, нарязана на ситно глава лук, 1-2 супени лъжици настърган хрян, посолява се на вкус и се разбърква. Салатата се подрежда в подходящ съд за сервиране и се залива със сметана.

Хайвер от горски слез
100 г млади и свежи листа от горски слез, 50 г листа от коприва, 50 г листа от киселец, и една средно голяма глава лук се нарязват, размесват се с 50-60 г доматено пюре се пасират в миксер или в пасатор. Получената гъста кашичка се посолява на вкус, прибавя се ½ ч.л. черен пипер, 3-4 смачкани скилидки чесън, 20-30 мл растителна мазнина и се бърка на ръка с лъжица до поемане на олиото. Хайверът от горски слез се използва във сандвичи или като гарнитура.

Картофена супа с горски слез
200 г картофи се нарязват на ситно, заливат се с 1 л гореща вода и се варят до полуготовност. Прибавят се нарязани на ситно 100 г листа на горски слез и варенето продължава още 5-6 мин. Накрая се прибавя една настъргана на ренде глава лук, 2-3 с.л. доматено пюре, 2 с.л. краве масло, ½ ч.л. черен пипер, посолява се на вкус, разбърква се и се кипва още 1-2 мин.

Пюре от горски слез
200 г листа от горски слез се заливат с вряла вода, похлупват се и се оставят докато се охладят. Отцеждат се от водата, нарязват се на ситно, прибавя се 1 нарязана на ситно глава лук и се пасират с малко вода. Към получената каша се добавят 2-3 лъжици брашно, разбърква се до получаване на рядка каша, посолява се на вкус, прибавя се ½ ч.л. черен пипер, слага се на печката и се бърка до сгъстяване. Преди сервиране пюрето се оставя с в хладилник за 3-4 часа. Използва се самостоятелно или като гарнитура към постни и месни ястия.

Суха подправка от горски слез
Млади листа на горски слез се сушат на проветриво място за 2-3 дни, след което се досушават във фурна при 600С за 2-3 часа и се смилат в кафемелачка. Сухият продукт се съхранява в затворен съд на тъмно и хладно място. Използва се за подправка на супи.

Съвет на Здравница

разгледай и поръчай Алтеа - сироп от бял слез












Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email