
Основното оплакване е, че кръвното налягане без видима причина се поддържа постоянно ниско. Млади, елегантни жени са сред най-засегнатите. Особено по-младите хора, които малко се движат, нямат проблеми с килограмите си , имат подобен проблем.
Склонността към ниско кръвно се унаследява, подобно и при високото, пише специализираният сайт www.netdoktor.de.
Смущенията в кръвообращението се проявяват като изтошение, намалена работоспособност, нисък жизнен тонус и липса на концентрация. При ниско кръвно хората се оплакват още от умора, замаяност, студени ръце, шум в ушите, болки в главата, отбелязва и австрийското сп. „Die Apotheker.at”.
Може да има и чисто физиологична причина за ниското кръвно, когато то е вторичен симптом на друго заболяване- напр. при различни сърдечно-съдови заболявания, а също и при хипотиреоидизъм ( намаляне функция на щитовидната жлеза). Трябва да се има предвид също, че някои медикаменти дават като страничен ефект понижаване на кръвното- напр. антидепресанти , транквиланти и др.
Същото се получава и когато внезапно се изправите от легнало положение.
Някои жени могат да поддържат ниско кръвно и по време на бременността. Даже се счита, че през първите 6 месеца е нещо нормално. Но през цялото време се счита, че може да е опасно за майката и бебето. Защото кръвоснабдяването на матката не е достатъчно и това може да е рисково за бебето.
Хомеопатията и билките са едни от първите естествени начини към които може да се обърнем при ниско кръвно налягане. Цяла редица от хомеопатични съставки са се доказали като изключително ефикасни в тези случаи. Срещу един от най-неприятните симптоми- кратка загуба на съзнание най-подходящ е камфорът (Сamphora) . Той влие на центъра за вазомоторика, свързан с регулацията на кръвното налягане. Камфорът може да бъде подпомогнат и от бялата чемерика, която дава на тялото общоукрепващи сили и подсилва особено кръвообръщението.
Ако световърнежът е на преде план сред оплакванията, то прибегнете до олеандър (Nerium oleander), наричан още зокум. Неговото приложение в хомеопатичните лекарства е голямо. Глогът (Crataegus) притежава специфично действие върху сърцето, кръвообръщението и регулацията на кръвното налягане. Действието на глог се подсилва с добавка от момина сълза (Convallaria majalis) , лавровишна (Laurocerasus officinalis) и метловиден зановец (Spartium scoparium).
Редица минерални вещества също са много полезни при ниско кръвно - напр. калиев карбонат, който действа срещу усещането за слабост.
В никакъв случай обаче не трябва да се предприема самолечение. Да не се употребяват от бременни жени, от хора с високо кръвно, както и от вземащи антидепресанти, съветват опитни билкари!
Рецепта 1
5 гр. наситнени връхчета на зановец се заливат с 1 ч.ч. вряща вода, кисне кратко и се прецежда. При ниско кръвно да се взема по 2 суп.л. 5 пъти на ден, съветва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения
Рецепта2
При хипотония да се консумират свежи или сушени плодчета на китайския лимонник (Schizandra chinensis).
Рецепта 3
Прави се запарка от наситнени листенца на розмарин (Rosmarinus officinalis) - 1ч.л. от билката се залива с 1 ч.ч. вряща вода, престоява 15 мин. похлупена и се прецежда. Пие се бавно по 1 ч.ч. сутрин и на обяд, също и при състояния на изтощение, особено след грип и прекарани инфекциозни заболявания. А също и при умора, газове, запек , за стимулиране секрецията на стомашния сок и др.
виж всичко за Хипотония - ниско кръвно налягане
виж още Билки при Хипотония
прочети още Народни рецепти при ниско кръвно
прочети още Какво е да имаш ниско кръвно и как може да се предпазим