
Става въпрос за отвор в сърцето, подобен на клапа. Той се нарича "patent foramen ovale" (PFO). Дефектът може да се затвори по хирургичен начин с присадка, но тя може да засегне околната тъкан.
Екип от лондонската Кралска болница "Бромптън" е използвал биоразтворима "превръзка", за да отстрани дефекта. Тя изпълнява ролята на временна запушалка, докато на мястото се образува здрава и нормална тъкан.
Обикновено това става за 30 дни. PFO е отвърстие в стената между двете горни сърдечни камери, което обикновено не дава никакви симптоми, но у някои хора значително повишава риска от мозъчен инсулт и мигрена.
В зародиша отворът съществува, за да осигурява правилна циркулация на кръвта и кислорода, преди белите дробове да са започнали да действат. След раждането отворът трябва да се затвори, за да отдели двете камери.
Понякога обаче затварянето не става правилно. При налягане в гръдния кош, когато човек кашля например, клапата може да се отвори и да застраши човека с инсулт или мигрена.
Методът, разработен от д-р Майкъл Мълън, досега е приложен при близо 70 пациента, за които е имало висок риск от инсулт заради PFO. Някои от пациентите са съобщили, че след процедурата мигрената им е изчезнала.