- Деян, какво дава валдорфската педагогика на света?
Тя не бива да се налага на хората, където и да е било по света - хората или искат да я развиват, или не. Валдорфската педагогика дава на децата възможности. На първо място, цялостно развитие, а не едностранчиво.Развива по-голяма вяра в собствените възможности и по-малко страх от провали в живота. Учи младите хора да станат по-инициативни и да поемат повече отговорности в живота. Те намират сами своето призвание, а не чакат някой друг да им го посочи. Валдорфската педагогика не ограбва детството. Тя не се опитва да направи децата преждевременно пораснали, а им предлага време в което техните таланти и самите те вътрешно да узреят. Валдорфската педагогика не претоварва децата.
- Къде сме ние по този показател ?
Изоставаме много в сравнение с повечето източноевропейски страни. За да се развие валдорфската педагогика е необходимо да се намерят достатъчно хора, които да я разбират, да я искат и да я упражняват. Когато тези условия са изпълнени, всичко останало се нарежда от само себе си. Всяка инициатива се нуждае от хора, които проправят пътя на импулса в обществото. Има една опасност и тя е, че те могат да изкривят този импулс, ако нямат търпението да се задълбочат в него.
- Какви задачи стоят пред валдорфските градини и училища в Европа?
Много правителства в Европа живеят в постоянен страх, че тяхната страна произвежда зле образовани деца.Ето защо те упражняват много силен натиск върху педагогиката като предлагат децата да тръгват все по-рано на училище. Това обаче само стресира и разболява децата все повече. Доказано е, че тези, на които не е ограбено детството са много по-пълноценни граждани на обществото.
Знаете, във валдорфските училища няма учебници, никой не повтаря годината, няма оценки. Децата учат защото им е интересно, а не за оценки. Валдорфският педагог е интересен на децата, той е човек на изкуството.