.jpg)
- Как родителя решава, че има "трудно" дете...
- Родителите имат различна степен на толерантност и разбиране за това кога могат да си признаят, че имат нужда от помощ. На първо място, това е свързано с изживяваното чувство на срам и неудобство, че не могат да се справят сами. На практика няма нищо “срамно”. Няма безгрешен родител, както и няма безгрешни хора. Търсенето на съвет не означава личен провал, напротив – това е демонстриране на степен на зрялост.
- Как психолога определя, че това е "трудно" дете.
- Трудно дете не е диагноза. Трудността се изразява в степента, в която самите родители смятат, че нещата са излезли извън контрол. В много случаи се оказва, че става въпрос за малко по-изразени възрастови особености или малко по-висока степен на емоционалност.
- Днешните деца не са ли всички "трудни" в смисъл, че са по-агресивни към другите, по-напористи към успеха, по-отворени към света…
Днешните деца безспорно са различни. Светът, в който живеем, е различен. В дълбочина обаче всички модели на психологическо ниво се повтарят – децата, особено тийнейджърите, имат нужда да се почувстват значими и равнопоставени. Единствено средствата, с които постигат това, са различни – например появата на съвременните мобилни и интернет технологии. Несигурността, ранимостта, стремежът да се експериментира, всички основни характеристики се запазват непроменени.
виж повече за доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница
намери още подобна информация в рубриката За детето и неговите родители